Hlavní obsah

Noční směny a nepravidelný spánek vážně poškozují DNA

Pracovat na směny chce dobrovolně asi málokdo. Že je ponocování v práci nezdravé, pociťuje každý, kdo to někdy zkusil. Podle vědců je však navíc velmi nebezpečné. Krom toho, že narušení denního cyklu a nočního spánku vede k obezitě, diabetu a vyššímu riziku rakoviny, poškozuje také funkci genů.

Foto: Profimedia.cz

Při narušení spánku bylo vyvedeno z funkce více než sedmadevadesát procent rytmických genů.

Článek

Experimentální výzkum provedli vědci na univerzitě v Surrey, kde sledovali vliv narušení pravidelného denního cyklu a nočního spánku na aktivitu genů. U osob, které musely pracovat na směny a u kterých došlo k narušení cirkadiánního rytmu, byla okamžitě patrná změna v aktivitě genů. Mnohé z nich hrály důležitou roli v imunitě a prevenci chorob.

Narušení funkce genů

„Více než sedmadevadesát procent rytmických genů bylo vyvedeno z funkce při narušení spánku, což vysvětluje, proč se cítíme tak mizerně při časovém posunu nebo když musíme pracovat v nepravidelných směnách,“ vysvětluje doktor Simon Archer v rozhovoru pro BBC.

Vědci hovoří o genetickém chaosu, který může mít spoustu vážných negativních důsledků na lidské zdraví. Samotné autory výzkumu překvapilo, jak výrazný účinek na funkci genů mělo jen pár týdnů narušeného spánku.

Související témata:

Výběr článků

Načítám