Článek
Národním koordinátorem Noci vědců je společný tým Ostravské univerzity (OU) a Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO), který oslovil desítky institucí.
„I letos propojujeme vědou doslova celé Česko. Loni se nám povedlo přilákat přes 60 tisíc návštěvníků a myslím, že jsme pro letošní ročník dali dohromady natolik zajímavý program, že překonáme loňská rekordní čísla. Návštěvníkům ve velkých městech navíc po dohodě s dopravními podniky nabídneme bezplatné vědecké autobusy, které jim umožní toho stihnout ještě víc,“ řekl Adam Soustružník z OU.
Využití vyhozeného
V duchu letošního tématu Šetrně k planetě zapojené instituce od 17. do 22. (někde až do 24.) hodiny návštěvníky seznámí například s fungováním chytrých měst, elektromobilitou, alternativními palivy, s udržitelným nakládáním se zemědělskou půdou, dále s recyklací odpadu a jeho využitím k výrobě energií, s technologiemi na úpravu vody či na zpracování potravin.
Bezplatně si navíc lidé mohou z laboratoří odnést tipy na ekologičtější čisticí prostředky, kosmetiku nebo na další využití vyhozených odpadků.
„Planetu Zemi nemůžeme vnímat jen jako geologický objekt. Musíme si uvědomit, že je to místo k našemu životu, které můžeme nepromyšlenými kroky nenávratně poškodit. A to je úkol jak pro nás, tak pro další generace. Programem chceme ukázat, že nejen velkými opatřeními, ale třeba i malými krůčky můžeme planetě pomoci,“ dodala Jarmila Černá z VŠB-TUO.
Nejvíce akcí v Praze
Dominantní pozici v rámci české Noci vědců má už tradičně Praha, kde se zapojí dvanáct předních institucí v čele s Univerzitou Karlovou (UK).
U příležitosti letošní Noci vědců otevře UK pro návštěvníky čtyři své budovy. Hlavní program se uskuteční na Právnické fakultě UK, kde proběhnou výstavy, přednášky, workshopy a experimenty.
Dozvíte se, jak se předpovídá počasí, díky modelu mlžné komory zjistíte, jak vzniká a mizí teplotní inverze nebo jak souvisí módní průmysl s environmentální problematikou.
„Pokud si chceme užívat nadále výhody tohoto světa, pak je věda jeden ze základních nástrojů pro jeho poznání a neustálé zlepšování,“ poznamenal prorektor pro vnější vztahy UK Miroslav Bárta.
V Chemickém ústavu Přírodovědecké fakulty UK na Albertově je připraven bohatý program cílený z velké části přímo na děti.
„A rozhodně si nenechte ujít návštěvu piteven a špičkového technického zázemí ve zbrusu novém Anatomickém ústavu 2. lékařské fakulty UK v Motole,“ zve Romana Wišniewski z UK.
V Praze se ještě zapojí Akademie věd ČR, České vysoké učení technické (ČVUT), Česká zemědělská univerzita (ČZU), Vysoká škola chemicko-technologická (VŠCHT), Národní zemědělské muzeum a Štefánikova hvězdárna.
Nelze opomenout ani další vědecká a univerzitní centra v republice – od velkých měst, jako jsou Brno v čele s Masarykovou univerzitou (MUNI), Ostrava, Plzeň, Olomouc, Hradec Králové, Pardubice, České Budějovice, Ústí nad Labem či Zlín, až po instituce v menších městech. Kompletní program všech 64 zapojených institucí z celé ČR zájemci najdou na webu Noci vědců.
Samotná akce vznikla v roce 2005 z podnětu Evropské komise. Jejím posláním je nejen popularizace vědy, ale i představení vědců a jejich práce, která je pro většinu lidí často neviditelná, přitom nás provází na každém kroku – u lékaře, ve škole i na cestách. V Česku se Noc vědců každým rokem rozrůstá.
„Zatímco v roce 2018 se na akci podílelo 31 institucí z celého Česka, do kterých zavítalo 60 tisíc lidí, letos je zapojeno 64 pořadatelů, a to včetně 19 veřejných vysokých škol,“ pochlubila se Jitřenka Navrátilová, manažerka národního koordinátora noci.
V loňském roce se v 371 městech po celé Evropě i mimo ni Noci vědců zúčastnilo více než 1 500 000 návštěvníků.