Článek
Roger Penrose získal cenu za objev, že formování černé díry je „robustní predikcí obecné teorie relativity”.
Einstein měl pravdu. Skoro třicetileté měření zachytilo, jak hvězda tančí kolem černé díry
Konkrétně přišel tento laureát s důmyslnými matematickými metodami k prozkoumání obecné teorie relativity Alberta Einsteina. Ukázal, že teorie vede k tvorbě černých děr, „těch příšer v čase a prostoru, které zachycují vše, co do nich vstupuje,” uvádí stockholmský Karolinský institut.
Roger Penrose – awarded this year’s #NobelPrize in Physics – was born in 1931 in Colchester, UK.
— The Nobel Prize (@NobelPrize) October 6, 2020
He is a professor at @UniofOxford, UK.https://t.co/Jm9iOU99N3 pic.twitter.com/Vsm7xHZivv
Reinhard Genzel a Andrea Ghezová byli oceněni „za objev supermasivního kompaktního objektu ve středu naší Galaxie“.
Určili, že neviditelné a extrémně těžké předměty ovládají oběžné dráhy hvězd ve středu Mléčné dráhy. A jediným aktuálně známým vysvětlením může být právě tzv. supermasivní černá díra.
2020 #NobelPrize laureate Reinhard Genzel was born in 1952 in Bad Homburg vor der Höhe, Germany.
— The Nobel Prize (@NobelPrize) October 6, 2020
He is Director at the Max Planck Institute for Extraterrestrial Physics, Garching, Germany and a professor @UCBerkeley, USA.https://t.co/g01LKV3pXPhttps://t.co/ELValpTiHB pic.twitter.com/gV3PlaOvJg
Andrea Ghez, awarded the 2020 #NobelPrize in Physics, was born in 1965 in the City of New York, USA.
— The Nobel Prize (@NobelPrize) October 6, 2020
She is a professor at @UCLA, Los Angeles, USA. https://t.co/I3XbnIwzYB pic.twitter.com/9dg1t2vAyL
„Doufám, že tím dokážu inspirovat další mladé ženy pro práci v této oblasti. Jde o obor, který naskýtá mnoho radosti – a pokud máte zájem o vědu, lze toho udělat opravdu hodně,“ okomentovala Ghezová svůj úspěch.
BREAKING NEWS:
— The Nobel Prize (@NobelPrize) October 6, 2020
The Royal Swedish Academy of Sciences has decided to award the 2020 #NobelPrize in Physics with one half to Roger Penrose and the other half jointly to Reinhard Genzel and Andrea Ghez. pic.twitter.com/MipWwFtMjz
Před rokem bodovala evoluce vesmíru
Loni toto ocenění za fyziku získali kanadsko-americký fyzik a teoretický kosmolog James Peebles a švýcarští astrofyzici Michel Mayor a Didier Queloz „za příspěvek k pochopení vývoje vesmíru a místa Země v něm”. Peeblesovy teoretické objevy poskytly základ pro moderní porozumění historii kosmu od tzv. velkého třesku po současnost, zatímco dvojice švýcarských vědců objevila první exoplanetu, která obíhá kolem hvězdy podobné Slunci.
Nobelova cena za fyziku putuje k astrofyzikům za zkoumání evoluce vesmíru
První Nobelovu cenu za fyziku dostal v roce 1901 německý fyzik Wilhelm Conrad Röntgen za objev záření, které po něm bylo i pojmenováno. Od té doby se stalo laureáty zřejmě nejvýznamnějšího ocenění v oboru dalších 212 osobností.
Více než týdenní série ohlašování nositelů prestižních ocenění odstartovala v pondělí, kdy Karolínský institut oznámil, že letošní Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství získali Američané Harvey Alter a Charles Rice a Brit Michael Houghton za objev viru způsobujícího hepatitidu C.
Nobelovu cenu za lékařství získali vědci za objev viru hepatitidy C
Ocenění, které bude letos dotované deseti miliony švédských korun (25,9 milionu Kč), což je o milion švédských korun více než dosud, bude tento týden uděleno ještě za chemii, literaturu, mír a na závěr příští týden v pondělí též za ekonomii.
Slavnostní předání ocenění plánované na 10. prosince, tedy výročí úmrtí zakladatele ceny a vynálezce dynamitu Alfreda Nobela, který zemřel v roce 1896, letos kvůli koronaviru změní podobu. Namísto stockholmské koncertní síně bude vysíláno v televizi z radnice švédského hlavního města. I laureáti by se měli připojit virtuálně. Udělování Nobelových cen za mír v Oslu bude také menší.