Článek
Podle stockholmského Karolínského institutu získala trojice laureátů dané ocenění za „průkopnické příspěvky k našemu chápání složitých fyzikálních systémů”.
Předpověď globálního oteplování
Polovina ocenění připadne meteorologům Manabemu a Hasselmannovi, druhá polovina ceny pak fyzikovi Parisimu.
První dva vědci byli konkrétně vyznamenáni za svou práci na vytváření fyzikálních modelů zemského klimatu a za to, že tím vlastně spolehlivě předpověděli globální oteplování. Třetí z odborníků prestižní cenu dostal za svůj příspěvek k teorii náhodných fyzikálních procesů.
BREAKING NEWS:
— The Nobel Prize (@NobelPrize) October 5, 2021
The Royal Swedish Academy of Sciences has decided to award the 2021 #NobelPrize in Physics to Syukuro Manabe, Klaus Hasselmann and Giorgio Parisi “for groundbreaking contributions to our understanding of complex physical systems.” pic.twitter.com/At6ZeLmwa5
Dnes 90letý Manabe, narozený v Japonsku, ve svých pracích demonstroval, jak zvýšené hladiny oxidu uhličitého v atmosféře vedou k růstu teplot na povrchu Země. Jeho bádání položilo základ pro vývoj současných klimatických modelů.
Hasselmann vytvořil model, který spojuje počasí a klima. Jeho metody byly použity k prokázání, že zvýšená teplota v atmosféře je způsobena lidmi vyprodukovanými emisemi CO2.
Do roku 2050 bude v létě Arktida občas bez ledu. Určité scénáře jsou nezvratné, varuje polární vědkyně
Parisi podle Královské švédské akademie věd objevil skryté vzory v neuspořádaných složitých materiálech. Jeho objevy patří mezi nejdůležitější příspěvky k teorii tzv. komplexních systémů, k nimž zemské klima patří.
„Je jasné, že kvůli budoucí generaci musíme jednat okamžitě a velmi rychle,“ vyjádřil se Parisi na ranní tiskové konferenci i k aktuální klimatické situaci.
“It’s clear that for the future generation, we have to act now in a very fast way.”
— The Nobel Prize (@NobelPrize) October 5, 2021
- 2021 physics laureate Giorgio Parisi speaks about the current climate situation at this morning's #NobelPrize press conference. pic.twitter.com/6iU1BuOBJN
„Trojice byla oceněna za průlomové příspěvky k pochopení složitých fyzikálních systémů, pro něž je charakteristická nahodilost a chaos. Letošní cena vyzdvihuje nové metody jejich popisu a předpovídání jejich dlouhodobého chování,” shrnula švédská akademie v prohlášení.
Nobelovu cenu za lékařství dostali Američané za objev receptorů teploty a hmatu
V pondělí dostali Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství američtí vědci David Julius a Ardem Patapoutian za objev receptorů teploty a hmatu.
Spekulace se částečně potvrdily
Podle specializovaného serveru Insidescience.org měla naději na cenu za fyziku trojice vědců z Francie, USA a Rakouska, kteří vedou výzkum v oblasti kvantových informací a komunikace.
Mezi favority podle serveru byli i vědci z londýnské univerzity Imperial College a americké Dukeovy univerzity, kteří pracují na výzkumu nových druhů tzv. metamateriálů, jež mají vlastnosti, které se v přírodě nevyskytují.
Extrémní sucha mohou být ve střední Evropě až sedmkrát častější, tvrdí odborníci
Trojice mezinárodních vědců Carlos Frenk, Julio Navarro a Simon White pak prý mohla uspět díky výzkumu vzniku a rozvoje galaxií. Jedinou ženou mezi favority byla dánská badatelka Lene Hauová, která na Harvardově univerzitě v USA vede výzkum o zpomalování a zastavení světla.
Avšak podle agentury AFP měl šanci na získání ceny právě také italský vědec Giorgio Parisi, který se zabývá teoretickou fyzikou. A tento tip vyšel.
Nobelovu cenu za fyziku Královská švédská akademie věd uděluje od roku 1901. V posledních desetiletích cenu často dostávají skupiny dvou a více vědců. Mezi laureáty jsou dosud jen čtyři ženy. Mezi nimi byla i francouzská fyzička a chemička polského původu Marie Curieová-Sklodowská.
Loni uspěl výzkum černých děr
V loňském roce dostali ocenění britský fyzik a matematik Roger Penrose, německý astrofyzik Reinhard Genzel a americká astronomka Andrea Ghezová za výzkum, který přispěl k pochopení černých děr.
Nobelovu cenu za fyziku získali vědci za průlomový výzkum černých děr
Vyhlašování Nobelových cen bude pokračovat až do pondělí 11. října. Ve středu se svět dozví letošního držitele ceny za chemii, ve čtvrtek za literaturu a v pátek za mír. V pondělí pak budou vyhlášeny ceny za ekonomii.