Článek
„Počítačové modely odrážející skutečný život jsou klíčové pro většinu pokroku v současné chemii,“ dodala akademie ve svém prohlášení.
Všichni tři chemici mají americké občanství. Karplus, narozený v roce 1930 ve Vídni, se mimo jiné věnoval kvantové chemii, molekulární dynamice a jaderné spektroskopické magnetické rezonanci.
Warshel, narozený v roce 1940 v kibucu Sde Nahum, působil v oblasti molekulární biochemie a biofyziky. Je pionýrem počítačových simulací biologických systémů. Té se věnoval i Michael Levitt, narozený v roce 1947 v jihoafrické Pretorii. Specializoval se na simulace DNA a vytváření proteinů i predikci makromolekulárních struktur.
Karplus působí ve Štrasburku a na univerzitě v Harvardu, Levitt na Stanfordské univerzitě a Warshel na Univerzitě v Jižní Kalifornii.
Nobelova cena se uděluje od roku 1901, a to za mimořádný přínos v oborech lékařství, fyzika, chemie, ekonomie, literatura a v oblasti mírového aktivismu. Ocenění nese jméno švédského vynálezce dynamitu Alfreda Nobela (1833–1896).
V pondělí byla rozdána cena za lékařství. Získala ji trojice vědců z USA a Německa za výzkum přenosu látek v buňkách a mezi buňkami. [celá zpráva]
V úterý byla udělena Nobelova cena za fyziku za objev bosonu. [celá zpráva]
Ve čtvrtek udělí Nobelovu cenu za literaturu. [celá zpráva]
Cenu za ekonomii vyhlásí porota v pondělí.