Článek
Langbroek „vlak satelitů“ zachytil podle portálu Space.com nad nizozemským městem Leiden onen pátek v noci, kdy se díky tomu na obloze vytvořila neobvyklá světelná stopa. Raketa Falcon 9 s nimi odstartovala ten den ráno.
„Věděl jsem, že zahájení mise bude zajímavé. Vypočítal jsem očekávanou dráhu satelitů a podle toho jsem zaměřil svoji kameru,“ prozradil odborník agentuře Reuters.
Tento vystudovaný archeolog, který zároveň publikuje i o vesmíru a astronomii, natočil dané video sledovací kamerou, která disponuje schopností pořizovat dobře viditelné záběry za velmi nízkého osvětlení. Pořídil je ze svého podkrovního okna.
Podoba družic se přepracovávala, minulý týden vypuštěné satelity o hmotnosti 227 kilogramů tak vypadají jinak, než se dříve zamýšlelo, a mají jen jedno pole slunečních baterií. Každý má ale iontový motor využívající krypton, který je dopravil z výšky 440 kilometrů, kam je vynesla raketa, do operační výšky 550 km.
Družic budou tisíce
Samotný Elon Musk na poli vysokorychlostního širokopásmového připojení k internetu soupeří s britskou firmou OneWeb, jejíchž prvních šest spojovacích družic bylo vyneseno do kosmu v únoru. Kvůli připojení na internet a sítím 5G se má brzy počet družic obíhajících kolem naší planety zmnohonásobit.
Celkem kolem Země v současnosti obíhá 2062 funkčních družic. Počet v posledních letech narostl hlavně díky miniaturním satelitům třídy CubeSat, jejichž hmotnost nepřesahuje 1,33 kg. Má-li se však zajistit na celé planetě rychlé připojení k internetu, bude jich potřeba více. Jen Muskův projekt Starlink počítá s téměř 12 tisíci satelity.
Zájem o velké konstelace satelitů, které by pokryly celou Zemi, je logický, jelikož přístup k internetu má stále jen 56 procent světové populace. I ve vyspělých státech k němu nemá přístup skoro pětina lidí, v rozvojových skoro 60 procent.
Může se vám hodit na Zboží.cz: