Článek
„Uplynulou noc jsme obdrželi odpověď od landeru SLIM, která potvrzuje, že kosmická loď už podruhé úspěšně prošla lunární nocí,“ informovala JAXA na síti X.
Japonský vesmírný úřad přitom dříve uvedl, že sonda nebyla navržena tak, aby na přirozené zemské družici přestála tamní noc, kdy panují extrémně nízké teploty. Lunární noc trvá zhruba 14 pozemských dní.
Last night, we received a response from #SLIM, confirming that the spacecraft made it through the lunar night for the second time! Since the sun was still high and the equipment was still hot, we only took some shots of the usual scenery with the navigation camera. #GoodAfterMoon pic.twitter.com/5BjIr7vxMG
— 小型月着陸実証機SLIM (@SLIM_JAXA) March 28, 2024
„Navigační kamera také pořídila obvyklé snímky měsíční krajiny,“ doplnila JAXA, která zveřejnila jednu černobílou fotografii kamenitého povrchu měsíčního kráteru poslanou modulem.
Japonský zázrak. Sonda SLIM se na Měsíci opět probrala k životu, i když už neměla
Hlavní funkce si aparát zatím udržuje
Podle agentury sice některé snímače teploty a baterie začínají selhávat, hlavní funkce si ale modul podle všeho udržuje.
Japonsko se 19. ledna stalo pátou zemí, která dokázala své zařízení dopravit na přirozenou oběžnici Země. Přistání se zdařilo s odchylkou 55 metrů od vytyčeného cíle, což podle expertů představovalo bezprecedentní stupeň přesnosti.
SLIM se ale při tvrdším dosednutí na měsíční povrch převrátil a jeho solární panely se dostaly do špatné pozice vůči Slunci.
Z Měsíce putují na Zemi nové fotografie
Díky změně úhlu slunečního svitu se po více než týdnu SLIM probudil k životu. Modul, který přistál v kráteru Shioli v měsíčním moři Mare Nectaris na přivrácené straně Měsíce, následně pokračoval v průzkumu měsíčního povrchu.
V únoru přečkal svou první lunární noc.