Článek
Přenos kouře dosáhl východu Kanady a východního pobřeží Spojených států, přinesl zamlženou oblohu a přispěl ke snížení kvality ovzduší ve velkých městech v celém regionu. Od 10. srpna překračuje kouř z kanadských požárů severní Atlantik a 17. srpna dosáhl západní Evropy včetně kupříkladu Francie, shrnula meteorologická služba Evropské unie Copernicus.
Pevné částice kouře se dostaly do vysokých výšek atmosféry, takže nepředstavují zdravotní riziko. Jev není doprovázen ani zápachem, který je jinak pro kouř typický.
Impressive satellite image over Europe today. Notice the thick smoke cloud (from recent Canadian wildfires) moving from...
Posted by Severe Weather Europe on Monday, August 19, 2024
Finský meteorolog Matti Huutonen k tomu podle tamní televize Yle poznamenal, že části v dýmu rozptylují sluneční paprsky, což vede k nezvyklému, především červenému zabarvení. Ve Finsku očekávají ten „nejbarevnější“ západ slunce ve středu večer.
Svět se kochal modrým Měsícem, ve skutečnosti byl žlutý až načervenalý
Podle Yle to není poprvé, co např. právě Finové vidí kvůli požárům v Kanadě žhnoucí nebe při západech. Naposledy se s tímto fenoménem setkali v létě 2018 a 2023.
Why the skies turned red over the UK this weekend https://t.co/xWvFyApbu3
— BBC News (UK) (@BBCNews) August 18, 2024
Do celé oblasti Velké Británie pak přišly tyto zejména rudé barvy západů slunce hlavně o víkendu, napsala zpravodajská stanice BBC.
Red sunset in Reston brought to you by wildfires in western Canada. @capitalweather pic.twitter.com/84Cpe5fL67
— Bill Burton (@burtonwc) May 19, 2023
Ve střední Evropě spíše Sahara
„Kouř se z kanadských ohňů dostává přes Atlantik do západní Evropy,“ potvrdila pro Novinky meteoroložka Dagmar Honsová.
Smokey Sunset and Moonrise last night. I took some photos yesterday evening because I thought the sunset looked weird but then found out about the #wildfires #smokey #uk #ireland pic.twitter.com/Q3e9UQg3qp
— Wood Woolly Foot (@woodwoollyfoot) August 19, 2024
„U nás mohly být v minulých dnech barevné západy slunce způsobené prachovými částicemi, a to ze Sahary, jejíž nepatrné množství se dostalo i do Evropy střední,“ doplnila český kontext.
Jako na Marsu. Nebe nad Aténami zbarvil do oranžova prach ze Sahary
Nejvíce zbarvené západy slunce nad Evropou byly v letech 1883 a 1884, tenkrát souvisely s výbuchem sopky Krakatoa (1883), kdy sopečné částice působily jako kondenzační jádra.
Kanada s lesními požáry bojuje již několik měsíců, domovy kvůli nim musely opustit desítky tisíc lidí. Podle vládního monitorovacího střediska CIFFC se plameny rozšířily na takřka pět milionů hektarů.
Extrémní byl v Kanadě loňský rok, kdy lesní požáry za jednu sezonu vyprodukovaly téměř tolik emisí skleníkových plynů, kolik by se u takových přírodních katastrof očekávalo za normálních okolností za 10 let.