Článek
Při výpočtu se bere v úvahu, že rodina disponuje bytem o rozloze 1240 čtverečních stop (asi 115 čtverečních metrů), vlastní jedno auto, s nimž najede zhruba 20 000 mil (asi 32 000 km) ročně, a hradí běžné výdaje za provoz domácnosti.
Průzkum nepočítá s daňovými ráji, jako je Monte Carlo, nebo podobnými místy, která jako daňový domicil využívají bohatí. V případě Británie se v úvahu bere tříčlenná rodina s hrubým ročním příjmem 51 039 liber (asi 1,55 miliónu Kč ročně/129 000 Kč měsíčně). To odpovídá platu manažera na střední pozici, anebo příjmu páru, kdy každý má zhruba průměrnou mzdu.
Mzdy sice stoupají, růst nákladů je ale rychlejší
Proti měření z letošního března je růst nákladů patrný ve všech městech. Jen v Londýně se roční životní náklady za čtvrt roku zvýšily o více než 2000 liber. Zvýšení nákladů odráží dražší energii, potraviny a vyšší cenu za bydlení. Dražší jsou především nájmy a hypotéky s fixní sazbou.
Podle indexu životních nákladů, který sestavil The Daily Mail, například základní potraviny za poslední rok zdražily o 19,8 procenta. To znamená, že průměrná rodina v Británii musí vynaložit zhruba o 1000 liber ročně více než dosud. Náklady na energii se zvýšily zhruba o 130 liber, takže dosahují asi 1000 liber ročně. Objevují se přitom známky dalšího zdražení, a to až o 400 liber ročně.
Situaci komplikuje i stále dražší ropa, jejíž cena se pohybuje nad 140 dolary za barel.