Článek
V Česku je nyní přes 3,5 milionu lidí starších 50 let, což je asi třetina populace. Podle demografů jich bude přibývat. Zatímco třeba s homosexualitou se už Češi víceméně srovnali, diskriminace lidí nad 50 let je skrytější, a o to rozvinutější a hůř odstranitelná, tvrdí odborníci. "Nejhorší přitom je, že do této skupiny bude jednou patřit většina z nás," doplnila Marie Bílková z ministerstva práce a sociálních věcí.
Podle Stehlíkové je třeba zapracovat na systémech, které by doplnily klasické důchody, rozšířit nabídku sociálních služeb, připravit kvalitní rekvalifikace, které by zlepšily podmínky na trhu práce. "Větší pozornost na úřadech práce by se měla věnovat hlavně ženám nad 50 let, a to včetně případných benefitů pro zaměstnavatele," doplnila.
Padesátníci jsou buď velmi bohatí, nebo velmi chudí
Podle Bílkové i Stehlíkové jsou lidé nad 50 let zajímavou spotřebitelskou skupinou. Třeba lidé mezi 50 a 60 lety jsou rozděleni do dvou skupin - velmi bohatí nebo chudí, prostor mezi tím je zaplněn velmi málo, upřesnila Bílková.
Bohatší část, která je stále širší, se bude stále víc zajímat o cestování, kulturu, ale i nové bydlení. Právě s tím je zatím problém. Řada bank požaduje splacení hypotéky do klientových 70 let. Postupně si ale začínají na tuto skupinu zákazníků zvykat, dodala ministryně.
Češi jsou podle průzkumů ve srovnání s evropskými sousedy poměrně tolerantní. Za posledních 20 let se situace podstatně zlepšila, shodují se odborníci. Například diskriminace kvůli náboženství není příliš častá, a to přesto, že většina Čechů jsou ateisté. Mohlo by se to ale změnit, až do země přijde víc cizinců s jinou vírou, upozornila Stehlíková.