Článek
Jeden z paleontologů Alexander W. A. Kellner zdůraznil mimořádnost nálezu, protože jde o téměř kompletní skelet, jaký se u pterosaurů málokdy nachází: „Výjimečné je, že jde o nejkompletnější fosilii, se zachovalou skoro celou kostrou a lebkou. Zbylé dvě se sestávají jen z části paží a křídel a malých úlomků lebky. Tato má zachovalé cranium, dolní čelist, skoro kompletní páteř, přední končetiny, nohy. Kellner uvedl pro AFP, že je to největší (pterosaurus) nalezený na jižní polokouli a třetí největší na světě“.
"Můžeme prokázat, že tito velcí plazi létali na nebi severovýchodní Brazílie mnohem dříve, než se původně myslelo, protože fosilie byly nalezeny v usazeninách starých 110 miliónů let“.
Do té doby se předpokládalo, že velcí pterosauři s rozpětím přes osm metrů žili ve svrchní křídě před 86 až 72 milióny lety. Největším pterosaurem je Quetzalcoatlus, jehož rozpětí poslední studie odhadují na 11 metrů. Známý Pteronadon, pro kterého byl typický dlouhý hřeben na craniu, měl rozpětí asi šest metrů.
Tropeognathus se však od obou značně liší, není bezzubý, ale má v čelistech řídké rovné zuby a na přední části protažené horní čelisti hřeben. Navíc je mnohem starší a nepochází z oblasti Laurasie, jak se nazývala severní polovina rozpadlé prapevniny Pangey, ale z jižní Gondwany. Tropeognathus byl dříve řazen do rodu Ornithocheirus, který žil ve stejné době v Evropě, ale nakonec z něj byl vyčleněn.
Předpokládá se, že podobně jako ostatní velcí ptakoještěři, jak se tito tvorové dříve nesprávně označovali, většinou spíše plachtil. V křídě se rozměry pterosaurů značně zvětšily, což bylo zřejmě dáno tím, že se objevili ptáci, jejichž schopnosti letu byly lepší.
Model kostry i objevené fosilie budou moci vidět návštěvníci muzea od pátku.
Pterosauři nepaří mezi dinosaury, jsou s nimi jen vzdáleně příbuzní, i když se někdy řadí do postranní větve archosaurů, ale ne té, která vedla k ptákům.