Článek
Zkrácené úvazky nejsou u tuzemských zaměstnavatelů tak populární jako třeba na západ od našich hranic. Proč? „Bariéry spočívají především ve zvýšené administrativní a organizační zátěži. Svou roli hrají i ekonomické důvody: Zaměstnavatelé musí za pracovníky s částečným úvazkem uhradit minimální vyměřovací základ zdravotního pojištění nebo vybavit více pracovních míst,“ vyjmenovává nejčastější důvody mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Petr Habáň.
Poptávka převyšuje nabídku
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Dostatečná nabídka zkrácených úvazků je přitom velmi důležitá, mohla by například dále snížit tuzemskou nezaměstnanost. „Zaměstnavatelé v současnosti nabízejí prostřednictvím naší databáze bezmála třináct tisíc volných pracovních míst s možností zkráceného úvazku,“ uvádí zastupující generální ředitelka Úřadu práce ČR Kateřina Sadílková. Dle jejích slov však poptávka mnohonásobně převyšuje nabídku.
Stát nabízí bonifikaci
Větší počet pracovních míst se zkráceným úvazkem se v tuzemsku snaží stát podporovat například formou bonifikace. „A to především v případě dlouhodobě nezaměstnaných či rodičů malých dětí, ale i u dalších ohrožených skupin. Pokud zaměstnavatel přijme takového uchazeče na zkrácený pracovní úvazek, může to Úřad práce ČR zohlednit ve výši poskytnutého příspěvku,“ připomíná Kateřina Sadílková.