Hlavní obsah

Největší ptáky světa vyhubili lidé. Milovali jejich desetilitrová vejce

Londýn

Obří nelétaví ptáci vymizeli z Madagaskaru asi před tisícovkou let. Řada středověkých mořeplavců o nich psala a jejich velikost i životní styl si přitom přikrášlovala. Jisté však je, že zatím největším ptákem všech dob, který navíc žil dlouho s člověkem, byl sloní pták Aepyornis maximus. Vyhuben byl před zhruba tisícovkou let. Ovšem podle Davida Attneborougha nikoli proto, že by ho původní obyvatelé Madagaskaru lovili, ale protože milovali jeho vejce.

Foto: Profimedia.cz

Vyhynulý sloní pták měřil až tři metry a jeho vejce vydalo za 160 slepičích.

Článek

Sloní ptáci, měřící tři metry na výšku a vážící až půl tuny, vyhynuli v době, kdy silně vzrostla populace obyvatel na Madagaskaru. A lidé býložravého ptáka nejenže vytlačili do malých oblastí, ale navíc rádi kradli jeho vejce a konzumovali je. Není divu. Měla asi 35 centimetrů na délku a objem kolem deseti litrů. Jedno takové vejce tak zastoupilo minimálně 160 vajec slepičích a představovalo výživnou a velmi ceněnou krmi pro spoustu lidí.

Foto: Profimedia.cz

Skořápky vajec sloního ptáka se dodnes na Madagaskaru nacházejí. Lidé je slepují a prodávají na tržištích.

David Attenborough obří ptáky ostrova na východ od jižního cípu Afriky dlouho sledoval. Teď získal nové důkazy pro svou hypotézu. „Pochybuji silně o tom, že ho lidé lovili tak, až ho vyhubili. Všichni víme, že i pštrosové dokážou kopnout tak, že člověku rozpárají břicho, a ještě mnohem větší a těžší sloní pták musel být skutečně obávaným oponentem. Já si myslím, že to bylo kvůli vejcím. Možná lidé nedokázali zabít dospělého ptáka, ale dokázali sbírat jeho vejce, která byla velmi výživným zdrojem potravy,“ tvrdí Attenborough.

Obří vejce měla skořápku silnou a tvrdou asi jako porcelánový šálek na čaj. Dodnes jsou skořápky na Madagaskaru objevovány a domorodci je často slepují do původní podoby a celá vejce prodávají na tržištích.

Výběr článků

Načítám