Článek
Tým paleontologů sice kosterní pozůstatky 100 miliónů let starého živočicha objevil na jihu Argentiny již v roce 2012, ale až nedávno se odborníkům podařilo zrekonstruovat jeho podobu. Vycházeli z fosílií šesti nalezených exemplářů.
Letos v srpnu dinosaura navíc oficiálně pojmenovali: Patagotitan mayorum. Název se skládá ze slov „Patagonie“ podle oblasti nálezu a „titán“. Termín z řečtiny samozřejmě označuje obra.
„Byl skutečně největší z velkých dinosaurů, takzvaných titanosaurů,“ potvrdil jeden z objevitelů Diego Pol z Paleontologického muzea Egidia Feruglia v argentinském městě Trelew.
Za největšího titanosaura se dosud považoval Argentinosaurus, nalezený, jak napovídá jméno, také v této jihoamerické zemi. Velikostně byl Patagotitanovi docela podobný, pravděpodobně ale o něco menší. Dokud nepřijdou nové objevy, můžeme považovat tohoto titanosaura za největší a určitě zejména nejtěžší suchozemské zvíře v historii.
Proč byli tak obrovští?
Část jedné kostry si mohou naživo prohlédnout i návštěvníci Amerického přírodovědného muzea v New Yorku. Vtipné je, že vzhledem ke svým rozměrům se nevešla celá do sálu – kus hlavy proniká až na chodbu.
Právě velikost živočicha je něco, co nadále nenechává vědce v klidu. Není jasné, proč dinosauři tak narostli. Pravděpodobnou teorií může být ta o explozivním nárůstu počtu kvetoucích rostlin. Spolu s lesy představovaly pro býložravé ještěry bohatý zdroj živin. Jejich prakticky neomezený přísun znamenal, že se mohli najíst kdykoli.
Zatím to však není potvrzené, výzkumníci tedy v bádání pokračují.