Článek
Tým výzkumníků z Německa a Madagaskaru objevil jednoho samečka a jednu samičku miniaturního poddruhu chameleona při expedici v severní části afrického ostrovního státu. Poddruh pojmenovali Brookesia nana.
Podle zoologů je nový druh úzce příbuzný s o něco větším chameleonem Brookesia micra, který byl objeven v roce 2012.
Sameček „nanochameleona” má tělo dlouhé jen 13,5 milimetru, čímž je nejmenším ze všech zhruba 11 500 známých druhů plazů, uvedla Zoologická státní sbírka v Mnichově. Jeho celková délka od hlavy po špičku ocasu je 22 milimetrů.
Nejmenší druhy mají největší genitálie
„Srovnání s 51 dalšími druhy chameleonů ukázalo, že nejmenší druhy mají v poměru k tělesné velikosti největší genitálie,” uvedl Mark Scherz z Univerzity v Postupimi, který se na zkoumání chameleona podílel.
„U nanochameleona činila jejich délka 18,5 procenta tělesné délky, což byla pátá nejvyšší hodnota ze všech zkoumaných druhů chameleonů,” dodal.
Samička nově objeveného poddruhu je o něco větší než sameček. Tělo má dlouhé 19 milimetrů a celkem měří 29 milimetrů.
Ukrajinec pašoval chráněné gekony a chameleony z Madagaskaru. Dostal podmínku
Dva jedinci různého pohlaví jsou jedinými známými zástupci druhu. „Navzdory velkému úsilí se nepodařilo nalézt další exempláře,” poznamenali vědci.
Podle nich je ale nový druh úzce příbuzný s o něco větším chameleonem Brookesia micra, jehož objev byl ohlášen v roce 2012. Ten je na úvodním videu vidět v pohybu, záběry nejmenšího nanochameleona poskytla agentura Reuters jen jako fotografie.
Brookesia micra je druh chameleona z ostrova Nosy Hara, který spadá pod město Antsiranana na severu Madagaskaru. Byl objeven až 14. února 2012 spolu s dalšími třemi příbuznými druhy. Až dosud byl považován za nejmenšího známého chameleona. |
Podle dalšího člena mezinárodního tým,u Olivera Hawlitscheka z Hamburské univerzity, bohužel životní prostředí nanochameleona čelí odlesňování. Oblast, ve které se nový chameleon Brookesia nana našel, nicméně před časem madagaskarské úřady začaly chránit.
Silně ohrožená ještěrka zední je původní druh a zaslouží si ochranu, tvrdí vědci
„Takže přežije,” uzavřel vědec.