Článek
Datum opozice rudé planety a Slunce připadá na čtvrtek 16. ledna ve 3:32 SEČ. Už o čtyři dny dříve, v neděli 12. ledna, ve 13:32 bude Mars nejblíže Zemi v daném období.
„Největší jasnosti dosáhne právě v tomto období. Při jejím maximálním úhlovém průměru bude možné už malými dalekohledy na jejím povrchu pozorovat některé povrchové útvary jako polární čepičku a tmavá povrchová údolí. V době maximálního přiblížení k Zemi a následné opozici se Sluncem planetu najdeme velice vysoko v souhvězdí Blíženců, bude tak nejlépe pozorovatelná z našich končin, jak jen to je možné,“ sdělil astronom Petr Horálek z Fyzikálního ústavu Slezské univerzity v Opavě.
Doplnil, že při této opozici ale Mars nedosáhne největšího možného přiblížení k Zemi, které se odehrává pouze u opozic na přelomu srpna a září. Je tomu navíc zhruba jednou za 15 až 16 let, nejdříve tak v roce 2035.
V kůře Marsu je kapalná voda, předpokládá nová analýza
„Ale právě její prakticky maximální možná výška nad obzorem pro středoevropského pozorovatele tento neduh velice významně vykompenzuje. Navíc zimní noci jsou chladné, vzduch klidný a tím spíš bude pohled na Mars přes dalekohled opravdu jedinečný,“ zmínil Horálek.
Na své si přijdou nejen pozorovatelé s dalekohledy, ale i bez nich. Mars totiž s hvězdami Castor a Pollux v souhvězdí Blíženců vytvoří v den opozice téměř dokonalou přímku.
Nebeská setkání Marsu a Měsíce
Rok 2025 nabídne ve své první polovině navíc i nebeská setkání Marsu s Měsícem. Např. příští týden v úterý 14. ledna se Měsíc jen zhruba pět hodin po úplňku těsně přiblíží k jasnému Marsu, který v té době bude téměř v opozici se Sluncem a zároveň téměř nejblíž k Zemi. Nastane to na časné ranní obloze v 5:28 (čas pro Prahu, na různých místech ČR se to bude lišit v minutách) poměrně vysoko nad západním obzorem.
„Už při pohledu pouhýma očima budeme v průběhu celé noci sledovat, jak se úplněk pozvolna k planetě přibližuje. Tato krásná konjunkce se bude dát snadno zaznamenat i na lepší typ chytrého telefonu, na zachycení drobných detailů na Měsíci a Marsu však bude zapotřebí fotografování přes teleskop,“ uzavřel Horálek.
Přehled zajímavých astronomických úkazů letošního roku nabízí opavský Fyzikální ústav na webu.