Hlavní obsah

Nejlépe pozorovatelný, jak je to jen možné. Mars se dostane do opozice se Sluncem

3:10
3:10

Poslechněte si tento článek

Planeta Mars se v polovině ledna ocitne po více než dvou letech v opozici se Sluncem, a bude tedy na opačné straně oblohy než Slunce, pozorovatelná celou noc a také nejjasnější. Už v neděli se ale Mars dostane také blízko Zemi, a to na vzdálenost 95,7 milionu kilometrů.

Foto: Alpo-Astronomy.org

Předpokládaný vzhled Marsu při pohledu dalekohledem v době opozice se Sluncem 16. ledna ve 3:32 SEČ

Článek

Datum opozice rudé planety a Slunce připadá na čtvrtek 16. ledna ve 3:32 SEČ. Už o čtyři dny dříve, v neděli 12. ledna, ve 13:32 bude Mars nejblíže Zemi v daném období.

„Největší jasnosti dosáhne právě v tomto období. Při jejím maximálním úhlovém průměru bude možné už malými dalekohledy na jejím povrchu pozorovat některé povrchové útvary jako polární čepičku a tmavá povrchová údolí. V době maximálního přiblížení k Zemi a následné opozici se Sluncem planetu najdeme velice vysoko v souhvězdí Blíženců, bude tak nejlépe pozorovatelná z našich končin, jak jen to je možné,“ sdělil astronom Petr Horálek z Fyzikálního ústavu Slezské univerzity v Opavě.

Doplnil, že při této opozici ale Mars nedosáhne největšího možného přiblížení k Zemi, které se odehrává pouze u opozic na přelomu srpna a září. Je tomu navíc zhruba jednou za 15 až 16 let, nejdříve tak v roce 2035.

V kůře Marsu je kapalná voda, předpokládá nová analýza

Věda a školy

„Ale právě její prakticky maximální možná výška nad obzorem pro středoevropského pozorovatele tento neduh velice významně vykompenzuje. Navíc zimní noci jsou chladné, vzduch klidný a tím spíš bude pohled na Mars přes dalekohled opravdu jedinečný,“ zmínil Horálek.

Foto: Alpo-Astronomy.org

Úhlové velikosti Marsu při jeho viditelnosti na obloze v roce 2024 a 2025. Největší bude 12. ledna 2025, kdy se nejvíce přiblíží k Zemi.

Na své si přijdou nejen pozorovatelé s dalekohledy, ale i bez nich. Mars totiž s hvězdami Castor a Pollux v souhvězdí Blíženců vytvoří v den opozice téměř dokonalou přímku.

Nebeská setkání Marsu a Měsíce

Rok 2025 nabídne ve své první polovině navíc i nebeská setkání Marsu s Měsícem. Např. příští týden v úterý 14. ledna se Měsíc jen zhruba pět hodin po úplňku těsně přiblíží k jasnému Marsu, který v té době bude téměř v opozici se Sluncem a zároveň téměř nejblíž k Zemi. Nastane to na časné ranní obloze v 5:28 (čas pro Prahu, na různých místech ČR se to bude lišit v minutách) poměrně vysoko nad západním obzorem.

„Už při pohledu pouhýma očima budeme v průběhu celé noci sledovat, jak se úplněk pozvolna k planetě přibližuje. Tato krásná konjunkce se bude dát snadno zaznamenat i na lepší typ chytrého telefonu, na zachycení drobných detailů na Měsíci a Marsu však bude zapotřebí fotografování přes teleskop,“ uzavřel Horálek.

Foto: Petr Horálek/FÚ v Opavě/Stellarium

Konjunkce Měsíce a Marsu 14. ledna 2025 časně ráno nabídne příležitost pro pozorování i fotografování obou těchto objektů v prakticky stejné fázi (úplňku).

Přehled zajímavých astronomických úkazů letošního roku nabízí opavský Fyzikální ústav na webu.

Polární záře, nebo jen červánky? Odborníci vysvětlují, co Češi na Nový rok viděli

Věda a školy

Na noční obloze byla vidět zářící Venuše hned vedle půlměsíce

Věda a školy
Související témata:

Výběr článků

Načítám