Hlavní obsah

Negativní myšlení podle australských vědců zlepšuje paměť

Sydney

Špatná nálada pro člověka ve skutečnosti nemusí být tak špatná. Tvrdí to australští vědci ve studii, v níž dokazují, že smutní lidé jsou méně snadno ovlivnitelní, mají lepší schopnost soudit jiné a zlepšuje se i jejich paměť, napsala agentura Reuters.

Článek

Ze studie, jejímž autorem je profesor psychologie Joseph Forgas z Univerzity Nového Jižního Walesu, vyplývá, že lidé v negativní náladě jsou kritičtější a věnují větší pozornost svému okolí než ti šťastnější, kteří jsou naopak náchylnější uvěřit všemu, co se jim řekne.

"Zatímco se zdá, že pozitivní nálada podporuje kreativitu, přizpůsobivost, spolupráci a důvěru v duševní zkratky, negativní nálady spouštějí pozornější, pečlivější myšlení, které věnuje větší pozornost vnějšímu světu," píše Forgas ve studii, která vychází novém čísle časopisu Australasian Science.

V rámci studie Forgas s kolegy provedli sérii experimentů, které začínaly vyvoláním smutné či veselé nálady u zkoumaných lidí s pomocí sledování filmů a vzpomínání na smutné nebo veselé události.

Při jednom z pokusů měli veselí a smutní účastníci posoudit pravdivost běžně rozšířených mýtů a neověřených zpráv. Lidé s negativní náladou byli méně náchylní těmto tvrzením věřit. Stejně tak byli méně náchylní přijímat rychlé názory založené na rasových či náboženských předsudcích a dělali méně chyb při líčení události, jíž byli svědky.

Související témata:

Výběr článků

Načítám