Článek
Základním předpokladem pro úspěšné zorganizování práce je dobrá příprava. Když se zanedbá, dokončení práce může trvat mnohonásobně déle, než se počítalo. Nelze ale tvrdit, že úspěšné organizování práce spočívá jen v důkladné přípravě. Ta by neměla by to vést k vytváření nějakých fixních časových rozvrhů.
Pokud si člověk ráno sepíše podrobný harmonogram a vyčlení si na každou práci tolik a tolik času, není nic divného, když večer s podivem zjistí, že svůj rozvrh nedodržel. Vtip je v tom, že žádná činnost, zejména např. kreativní, se nedá naplánovat na minutu přesně, vždy je nutno počítat s mimořádnými okolnostmi.
Neodkládejte, co nemusíte
Před započetím jakékoliv činnosti by si měl člověk stanovit jasný cíl a za každou cenu se snažit ho dosáhnout. Soustředit se a nenechat se ničím a nikým rozptylovat, natož odbíhat dělat něco jiného. A své povinnosti - ať jsou sebevíc nepříjemné a nudné - odkládat, podle hesla „co se může udělat dnes, může se udělat i zítra.“
Je totiž třeba si uvědomit, že za vás nikdo nic neudělá. Pokud přece ano, jen těžko se dá předpokládat, že to bylo dobrovolně. A něco takového mezilidským vztahům na pracovišti zrovna moc neprospívá.
Pořádek není jen pro "pro blbce"
Efektivitě práce napomůže i pracovní prostředí. Pokud je uklizené a přehledné, je pro práci mnohem vhodnější, než pracoviště pohřbené pod nejrůznějšími pozůstatky činností minulých. Sice se říká, že pořádek je pro blbce, protože inteligent zvládá chaos, ale neplatí to vždy.
Například v případě, že se šéf dožaduje bleskového doručení vypracované zprávy. Dotyčný inteligent sice ví, že ji má hotovou, ale nedokáže ji rychle najít. A když konečně uspěje, docela dobře se může stát, že bude v „salátovém vydání“ a poznamenaná stopami desítek hrnků ranních káv.