Článek
Zmiňovaná studie v Lancetu analyzovala data sesbíraná na základě sledování stovek tisíc britských pacientů.
Došla k závěru, že používání naslouchátek může až u 42 % nedoslýchavých pacientů zabránit nástupu projevů degenerativních onemocnění mozku (souhrnně označovaných jako demence) nebo ho oddálit.
„Naše studie poskytuje dosud nejlepší důkazy, které naznačují, že naslouchátka by mohla být minimálně invazivní a finančně nenáročný prostředek ke zmírnění potenciálního dopadu ztráty sluchu na demenci,“ vysvětlil podle Daily Mailu vedoucí výzkumného týmu Tung-šan Ču z Šantungské univerzity v Číně.
Vakcína proti demenci nemusí být utopie
Studie čínských vědců ze získaných dat zjednodušeně řečeno vyvozuje to, že nadměrné namáhání mozku při nekompenzované nedoslýchavosti vede k jeho dřívějšímu opotřebení a degeneraci kognitivních funkcí, která by se jinak projevila později nebo vůbec.
Tým čínských vědců 12 let studoval záznamy a vývoj zdravotního stavu 437 700 dobrovolníků uložené v britské databázi Biobank.
Na začátku studie bylo všem sledovaným pacientům 57 let a všichni odpověděli na řadu dotazů týkajících se jejich zdraví a kvality sluchu. Nikdo z nich na začátku netrpěl demencí.
Lidé se ztrátou sluchu, kteří nepoužívali naslouchátka, měli 1,7 procenta rizika rozvoje demence ve srovnání s rizikem 1,2 procenta u lidí bez sluchových potíží nebo u lidí, kteří potíže měli a mají, avšak naslouchátka používají.
Alzheimerovu chorobu je nutné zachytit včas
Může se vám hodit na Zboží.cz: Naslouchadla a příslušenství pro naslouchadla