Článek
V úvodním prohlášení agentury Roskosmos se podle internetového časopisu Kosmonautix nepsalo o úniku chladicího média, ale o ztrátě tlaku, což se bez bližšího upřesnění dá chápat i jako únik atmosféry z hermetického prostoru lodi.
Roskosmos uvedl, že průlez mezi lodí Progress MS-21, která u ISS pobývá od loňského října, a staničním modulem Pirs byl uzavřen, a tak ztráta tlaku neovlivnila fungování stanice.
Podle aktuálních informací se zdá, že došlo k úniku v oblasti vnějšího radiátoru chladicího okruhu kosmické lodi. Podle vyjádření amerického vesmírného úřadu NASA totiž došlo k „odtlakování“ v chladicím systému plavidla.
Dvacet let od tragédie Columbie. Přispěla ke konci raketoplánů
„Příčina ztráty chladicí kapaliny v kosmické lodi Progress se vyšetřuje. Poklopy mezi ní a stanicí jsou již otevřené a teplota a tlak na palubě stanice jsou normální,“ napsali v sobotu představitelé NASA.
„Posádka, která byla informována o úniku z chladicí smyčky, není v žádném nebezpečí a pokračuje v normálním provozu vesmírné stanice,“ informovala NASA podle portálu Space.com.
Zástupci Roskosmosu zprvu v sobotu neřekli, co mohlo způsobit, že nákladní loď ztratila tlak, upozornila agentura AP. Výkonný ředitel Roskosmosu pro pilotované vesmírné programy Sergej Krikaljov v televizním rozhovoru podle agentury TASS odhadl, že ztrátu tlaku mohla způsobit závada v systému řízení teploty.
„Krikaljov bohužel v jednu chvíli hovořil o úniku chladiva a jindy o úniku atmosféry z kosmické lodi. Zda šlo o přeřeknutí, či dopad střihu, není jasné. Důležité ale je, že podle něj není ovlivněn program dalších letů na ISS,“ konstatoval na Twitteru specialista na kosmonautiku Michal Václavík z České kosmické kanceláře a Fakulty strojní ČVUT v Praze.
Mikrořasy zavítaly do stratosféry. Vědci zkoumají, jak je ovlivnila radiace a záření
„Hlavní je, abychom se přesvědčili, že zde není nějaká systémová chyba, protože to by mohlo způsobit stejný problém i na dalších kosmických lodích,“ připustil Krikaljov.
Podle Roskosmosu byla nákladní loď již naložena odpadem před plánovanou likvidací. Loď se má odpojit od stanice a 18. února shořet v atmosféře.
The ISS Progress 83 resupply ship has begun its flyaround of the space station closing in on a 3:49am ET docking to the Zvezda service module today. https://t.co/yuOTrYNGst pic.twitter.com/99laA8Il0g
— International Space Station (@Space_Station) February 11, 2023
Dokování nové lodi Progress MS-22
Oznámení přišlo krátce poté, co ten den (11. února) u ISS zakotvila nová ruská nákladní loď. Progress MS-22 dopravil osazenstvu téměř tři tuny potravin, vody a paliva spolu s vědeckým vybavením. Roskosmos shrnul, že incident v Progressu MS-21 neovlivnil ukotvení nové nákladní lodi a „nebude mít žádný dopad na budoucí program stanice“.
Nejednoznačná vyjádření
Situace je rozhodně poněkud nepřehledná. Podle Václavíka nebyla oficiální vyjádření, zejména ruské strany, jednoznačná. „Stále se tak nevyvratitelně nepotvrdila informace o úniku atmosféry z hermetizovaného nákladového prostoru či úniku chladiva,“ připomněl.
(1/7) Drobná úvaha k současné situaci ohledně nákladní kosmické lodi Progress MS-21. Oficiální vyjádření, zejména ruské strany, nejsou jednoznačná. Stále se tak nevyvratitelně nepotvrdila informace o úniku atmosféry z hermetizovaného nákladového prostoru či úniku chladiva. pic.twitter.com/Sz95lunD40
— Michal Vaclavik (@Kosmo_Michal) February 11, 2023
Ve hře je podle něj také možnost, že došlo k oběma zmíněným problémům a může mezi nimi být spojitost. V případě úniku atmosféry by situace byla poměrně neškodná a mohlo by se pokračovat podle normálního harmonogramu, který počítal s odletem Progressu MS-21 od ISS 18. února v 1:55 SEČ. Tomu podle Václavíka napovídalo tvrzení, že současná situace nemá vliv na kalendář ruských letů k ISS i odtamtud.
Pokud však Progress MS-21 opravdu postihl únik chladiva z vnějšího chladicího okruhu, což zmiňovala i NASA, tak nastává několik problémů. Mohlo by to znamenat systémovou chybu na straně výrobce. „A tato skutečnost už by měla vést k revizi existujících lodí a změně harmonogramu letů,“ pokračoval tuzemský odborník.
Ostatně výrobní kancelář RSC Eněrgija už svolala schůzi, na které se má rozhodnout o dalším postupu, píše Kosmonautix.
Kvůli úniku kapaliny ze Sojuzu pošle Rusko na ISS novou loď. Mise kosmonautů se prodlouží
Stejně tak by únik chladiva měl dopad na samotný let Progressu MS-21. „Zejména elektronika se postupně začne přehřívat a mohlo by dojít k jejímu poškození. V úvahu připadá např. dřívější odlet od ISS než onoho 18. února,“ dodal Václavík.
Z následných vyjádření Roskosmosu i NASA vyplývá, že skutečně nejpravděpodobněji šlo o únik chladicího média, a nikoli o únik atmosféry.
Prosincový únik kapaliny ze Sojuzu
Zmiňovaná ztráta hermetičnosti nákladní lodi - tedy spíše únik chladicího média - každopádně následuje po prosincovém podobném incidentu s lodí Sojuz MS-22, kterou poškodil zásah mikrometeoritu.
Ruští kosmonauti Sergej Prokopjev a Dmitrij Petelin a astronaut NASA Frank Rubio měli tuto loď použít při březnovém návratu na Zemi, ale ruští představitelé usoudili, že vyšší teploty v lodi v důsledku úniku chladicí kapaliny by mohly způsobit, že ji nebude bezpečné použít.
Rozhodli se proto 20. února vypustit novou loď Sojuz MS-23, aby měla posádka k dispozici záchranné plavidlo pro případ nouze. Ta ale pocestuje k ISS prázdná, aby se urychlil start, a tak další posádka bude muset počkat asi nejméně do konce léta, než bude připravena ještě další loď. Znamená to, že Prokopjev, Petelin a Rubio budou zřejmě muset na stanici zůstat o několik měsíců déle, což možná prodlouží jejich misi téměř na rok. NASA se účastnila všech debat a souhlasila s tímto plánem.
Kromě Prokopjeva, Petelina a Rubia je vesmírná stanice nyní též domovem astronautů NASA Nicole Anuapuové Mannové a Joshe Cassady, Rusky Anny Kikinové a Japonce Koičiho Wakaty. Tuto čtveřici loni v říjnu na ISS přepravila loď Crew Dragon společnosti SpaceX.