Článek
Sobotní startovací okno bude otevřené od 13:20 do 13:52 SEČ.
Na úterní tiskové konferenci představitelé NASA uvedli, že raketa a teleskop jsou v dobrém stavu a že jediným přetrvávajícím, byť tolerovatelným problémem je přerušovaná komunikace mezi nimi. Tento problém si dříve vynutil dvoudenní zpoždění a odsun startu na 24. prosince.
Start nosné rakety Ariane 5 s Kosmickým dalekohledem Jamese Webba JWST je odložen z důvodu nepříznivé předpovědi počasí (výškový vítr) na 25. prosince. Startovní okno bude otevřené od 13:20 do 13:52 SEČ. pic.twitter.com/XxjLU7vYX3
— Michal Vaclavik (@Kosmo_Michal) December 22, 2021
Tudíž ani předchozí termín 22. prosince, o kterém jsme mj. psali, nevydržel dlouho.
První plán: rok 2007
Americká vesmírná agentura původně chtěla Webbovu observatoř vypustit už v roce 2007, ale termín postupně posouvala. Letos měla do vesmíru odletět nejprve v březnu, ale kvůli pandemii se start přesunul na listopad a pak na 18. prosince.
Incident při přípravě teleskopu na připojení k nosné raketě na kosmodromu v Kourou v jihoamerické Francouzské Guyaně si vyžádal prověření, zda zařízení nebylo poškozeno, a tím i odklad nejprve na 22. prosince.
Webbův teleskop je mezinárodní projekt, na němž se vedle NASA podílejí Evropská kosmická agentura (ESA) a kanadská agentura CSA. Nová vesmírná observatoř má prozkoumat kosmickou historii - od Sluneční soustavy po nejvzdálenější pozorovatelné galaxie v raném vesmíru. K jejím důležitým cílům bude patřit i pátrání po známkách možného života mimo Sluneční soustavu.
Umístěna má být ve vzdálenosti 1,5 milionu kilometrů od Země, tedy téměř pětkrát dále, než je Měsíc. Bude operovat na oběžné dráze kolem Slunce.
Přístroj se skládá z 18 šestiúhelníkových beryliových zrcadel o celkovém průměru 6,5 metru, jejichž polohu půjde ovládat ze Země. Pojmenován byl po Jamesi E. Webbovi, jenž byl ředitelem NASA v 60. letech, v době, kdy vrcholily vesmírné závody USA a SSSR.
Dalekohled Jamese Webba má nahradit dosluhující, byť stále funkční Hubbleův teleskop.