Článek
„Návratová kabina kosmické lodi Orion v neděli v 18:40:30 SEČ úspěšně dosedla do vod Tichého oceánu. Mise Artemis I tak od startu do přistání trvala 25 dní, 10 hodin, 53 minut a 46 sekund,“ shrnul na Twitteru specialista na kosmonautiku Michal Václavík z České kosmické kanceláře a Fakulty strojní ČVUT v Praze.
Návratová kabina kosmické lodi Orion se po 5,5 hodinách od přistání na hladinu Tichého oceánu dostala na palubu, resp. do podpalubí, výsadkové lodě USS Portland. pic.twitter.com/UboQqnQuU2
— Michal Vaclavik (@Kosmo_Michal) December 11, 2022
Poslední kroky návratu na Zemi zahájil americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) krátce po 18:00 SEČ, kdy se od posádkového modulu oddělil Evropský servisní modul (ESM) Evropské kosmické agentury (ESA). Orionu zajišťoval vzduch, elektřinu a pohon.
Nový způsob návratu do atmosféry
NASA vyzkoušela nový způsob vstupu podobného modulu do atmosféry, který přirovnala k házení žabek a jenž umožnil dopad na předem vybrané místo s mnohem větší přesností, než jak tomu bylo např. u modulů misí Apollo. Orion se při něm nejprve lehce zanořil do zemské atmosféry, která jej z nadzvukové rychlosti zpomalila na zhruba 520 km/h. O další sestup se pak postaral systém 11 padáků vyrobených z více než deseti kilometrů čtverečních materiálů.
Modul Orion po obletu Měsíce „ukázkově“ dopadl do Tichého oceánu
Modul vznášející se nad hladinou a jeho posádku - tři figuríny vybavené senzory - rychle obkroužily helikoptéry a menší plavidla.
„Návratová kabina kosmické lodi Orion se po 5,5 hodiny od přistání na hladinu Tichého oceánu dostala na palubu, resp. do podpalubí, výsadkové lodě USS Portland,“ konstatoval Václavík.
Orion nyní čeká přesun do amerického města San Diego. Pár dalších dní pak stráví na cestě do Kennedyho vesmírného střediska na Floridě, kde jeho stav a data sesbíraná při letu detailně prozkoumají technici.
Raketa Falcon 9, jež má k Měsíci vynést lunární vozítko Rašíd, odstartovala
Mise Artemis I přišla NASA podle agentury AP na čtyři miliardy dolarů (92,4 miliardy Kč).
Úspěšný návrat na Zemi je pro NASA významným milníkem programu Artemis. Příští mise plánovaná na rok 2024 totiž vyšle na cestu kolem Měsíce čtyři astronauty, o rok později má následovat přistání lidské posádky přímo na pozemské družici.
Astronauti naposledy přistáli na Měsíci 11. prosince 1972. Astronauti NASA Eugene Cernan a Harrison Schmitt z Apolla 17 následně strávili tři dny průzkumem lunárního povrchu.