Článek
Materiál tvoří dvě vrstvy polymeru a tekutina mezi nimi. Její součást je trialkylboran. „Sloučenina okamžitě po kontaktu s kyslíkem změní své skupenství a ztuhne, ” řekl vedoucí studie, Scott Zavada z Michiganské univerzity.
Když byly během pokusů vnější vrstvy narušeny, do vzniklého otvoru pronikl vzduch a začal reagovat s trialkylboranem.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Zkušební průstřel projektilem o rychlosti 1000 m/s byl zaznamenán vysokorychlostní kamerou a analyzován s pomocí infračervené spektroskopie. Pozorováním záznamu se zjistilo, že tekutina v místě poškození okamžitě začala polymerizovat. Ztuhla tak rychle, že nestihla vytéct.
Materiál by mohl přispět ke zvýšení bezpečnosti vesmírných stanic a družic, vystavených hrozbě kosmického odpadu na oběžné kolem Země, který se pohybuje rychlostí až 35 405 km/h. Kolize s nimi může vážně poškodit kosmické lodě a ohrozit život posádek.
Právě kvůli nebezpečí kolize se zbytky rakety byla provedena i korekce letové dráhy ruské dopravní kosmické lodi Sojuz. [celá zpráva]
Materiál by mohl najít uplatnění i u lodí, tankerů, letadel a vojenské výzbroje a výstroje.