Článek
Odkladů bylo v předchozích dnech více, ale kupříkladu 14. května byla akce podle NASA odložena nejen kvůli počasí, ale i poté, co raketa Black Brant XII přišla před chystaným startem do kontaktu s kovovým stojanem na odpalovací rampě, informovala agentura AP.
First photos are in! 🤩
— NASA Wallops (@NASA_Wallops) May 17, 2021
A Black Brant XII carrying the KiNET-X payload launched from Wallops Flight Facility on May 16, 2021, at 8:44 p.m. EDT. The mission released vapor tracers to explore energy transfer in space.
📸 Did you see the launch? Share your photos below with us! pic.twitter.com/PbTJbTRdFE
Podle Američanů v neděli 16. května asi 9–10 minut po již povedeném vzletu vypustila raketa v nadmořské výšce 349 až 400 kilometrů výpary z barya, čímž se měly vytvořit dva zelenofialové mraky.
Vzácný úkaz: na americké obloze se mihli rudí skřítci
NASA uvedla, že tyto mraky pomohou výzkumníkům studovat atmosférické větry v horních vrstvách atmosféry a v ionosféře, a to v rámci vědecké mise nazvané KiNET-X.
Rakety pro vědecké pokusy
Sondážní raketa je obecně raketa, která nese přístroje sloužící k provádění vědeckých experimentů a k měření během suborbitálního letu. Rakety většinou dosahují vrcholu dráhy ve výšce 50 až 1500 km nad Zemí.
Nejširší letadlo na světě, které bude vozit rakety do kosmu, absolvovalo další let
Některé sondážní rakety, jako např. Black Brant X a XII, mají apogeum neboli vrchol dráhy letu právě mezi 1000 a 1500 kilometry, což je nejvíc v této třídě.
Black Brant je rodina původně kanadských strojů, kromě amerického úřadu NASA je tedy obvykle využívá i Kanadská kosmická agentura.