Článek
Odkladů bylo v předchozích dnech více, ale kupříkladu 14. května byla akce podle NASA odložena nejen kvůli počasí, ale i poté, co raketa Black Brant XII přišla před chystaným startem do kontaktu s kovovým stojanem na odpalovací rampě, informovala agentura AP.
First photos are in! 🤩
— NASA Wallops (@NASA_Wallops) May 17, 2021
A Black Brant XII carrying the KiNET-X payload launched from Wallops Flight Facility on May 16, 2021, at 8:44 p.m. EDT. The mission released vapor tracers to explore energy transfer in space.
📸 Did you see the launch? Share your photos below with us! pic.twitter.com/PbTJbTRdFE
Podle Američanů v neděli 16. května asi 9–10 minut po již povedeném vzletu vypustila raketa v nadmořské výšce 349 až 400 kilometrů výpary z barya, čímž se měly vytvořit dva zelenofialové mraky.
NASA uvedla, že tyto mraky pomohou výzkumníkům studovat atmosférické větry v horních vrstvách atmosféry a v ionosféře, a to v rámci vědecké mise nazvané KiNET-X.
Rakety pro vědecké pokusy
Sondážní raketa je obecně raketa, která nese přístroje sloužící k provádění vědeckých experimentů a k měření během suborbitálního letu. Rakety většinou dosahují vrcholu dráhy ve výšce 50 až 1500 km nad Zemí.
Některé sondážní rakety, jako např. Black Brant X a XII, mají apogeum neboli vrchol dráhy letu právě mezi 1000 a 1500 kilometry, což je nejvíc v této třídě.
Black Brant je rodina původně kanadských strojů, kromě amerického úřadu NASA je tedy obvykle využívá i Kanadská kosmická agentura.