Článek
Na snímcích je vidět velká pláň, která je podle vědců tvořená ledem. Upozornili, že podobně jako na prvním zveřejněném snímku, na ní nejsou vidět žádné krátery. Ty vznikají střety s jiným tělesem. Jejich absence podle vědců svědčí o tom, že oblast je geologicky mladá, stará kolem 100 miliónů let, a stále se vyvíjí. Při pohybech hmoty případné krátery mizí.
Snímek byl pořízen ze vzdálenosti 77 000 kilometrů od povrchu planety.
„Není snadné to území popsat. Objev velké mladé roviny bez kráterů předčil všechna očekávání,” komentoval snímek geolog z týmu sondy New Horizons Jeffrey Moore. Planinu přirovnal k hroudám zmrzlého bahna.
Vědci ji pojmenovali Sputnik Plain (planina Sputnik) po první družici, kterou Země vyslala do vesmíru.
Pláň je rozdělena tmavými příkopy, v nichž v některých jsou patrné vystouplé útvary. Vědci pro toto nemají jasné vysvětlení. Domnívají se však, že mohly vzniknout tím, jak povrchové vrstva vyschla a propadla se. Na povrchu planety se vyskytuje zmrzlý oxid uhelnatý, metan a dusík.
Vědci už ve středu zveřejnili první záběr z povrchu. Ten ukazuje pohoří, které je podle astronomů také velmi mladé a zřejmě se stále formuje.
Kromě Pluta sonda fotila i jeho největší měsíc Cháron.
Sonda New Horizons se v úterý k Plutu přiblížila na 12 500 kilometrů. Při průletu pořizovala fotografie které bude na Zemi odesílat 16 měsíců. Pokračuje dál cestou Kuiperovým pásem planetek.