Článek
Během nového výzkumu bude 18 až 28 opiček druhu kotul veverovitý vystaveno radiaci v úrovních, jako astronauti při letu na Mars. Výzkum má sledovat především změny v centrálním nervovém systému.
„Došli jsme k závěru, že potřebujeme výzkumu tohoto druhu,“ řekl farmakolog Jack Bergman serveru Discovery News. NASA plánuje budoucí lety na Měsíc a Mars, nicméně podle Bergmana jí chybí údaje o tom, jak může delší pobyt ve vesmíru astronauty ovlivnit.
NASA dosud testovala krysy a myši, ale zjištěné údaje nepostihují celkové dopady záření na lidský organismus. Proto se mají účinky ověřit na opicích, jejichž organismus je lidskému podobnější.
Kotulové, kteří jsou vycvičeni k plnění určitých úkolů, budou vystaveni radiaci a vědci budou sledovat, nakolik to ovlivní jejich schopnost naučené úkoly. Poměřovat se bude nejen bezprostřední účinek radiace, ale také její působení s časovým odstupem.
Do vesmíru bylo posláno vedle lidí a různých druhů živočichů celkem 29 primátů. Sověti, respektive Rusové jich poslali na oběžnou dráhu 12 a Američané 17. Ochránci zvířat podobné testy ostře kritizují.