Hlavní obsah

NASA si neví rady s odpadem ve vesmíru, vítěz soutěže si může přijít na miliony

2:36
2:36

Poslechněte si tento článek

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) vyhlásil soutěž s názvem LunaRecycle Challenge, jejímž cílem je vyvinout mechanismus na zpracování a recyklaci lidského odpadu ve vesmíru. Vítěz soutěže může vyhrát odměnu až tři miliony dolarů (v přepočtu necelých 70 milionů korun). Soutěž je tak jedním z mnoha plánů NASA, který se pokouší o dlouhodobý pobyt člověka v kosmu.

Foto: NASA

Cílem NASA je snížit množství odpadu ve vesmíru.

Článek

Během třicetidenního pobytu na Měsíci za sebou člověk zanechá zhruba 96 kilogramů odpadu, který zatím neumíme recyklovat. Jedná se například o potravinové obaly, použité skafandry a různé materiály. Astronauti z programu Apollo museli nepotřebné věci ve vesmíru zanechat, aby měli dostatek místa pro nasbírané vzorky. Takový postup je ale dnes nedostačující.

NASA se zavázala k udržitelnému průzkumu vesmíru, kdy by vesmírné mise měly za sebou zanechat co nejmenší množství odpadu. Podobně jako na Zemi by se měl odpad udržitelně skladovat a recyklovat prostřednictvím zcela nových procesů.

Právě vynález skladování a recyklace odpadu v kosmu je důležitý i vzhledem k ambicím NASA.

Americká vesmírná agentura totiž usiluje o dlouhodobé vesmírné mise i o trvalou lidskou přítomnost na Měsíci, především v souvislosti s programem Artemis. Ten má za cíl dopravit posádku právě na Měsíc, přičemž poslední fází programu je na Měsíci vybudovat první lunární vesmírnou stanici.

Proměna lidských exkrementů na energii a hnojivo

Hlavním sloganem soutěže LunaRecycle Challenge je motto „Reduce. Reuse. Recycle“, tedy minimalizace odpadu, opětovné využití a recyklace.

Nehovoří se přitom pouze o odpadu z potravin a výzkumných misí, ale také o lidském odpadu, jako jsou exkrementy, zvratky a moč. Jak uvádí list The Daily Telegraph, cílem je přeměnit právě tento odpad na energii a hnojivo.

Soutěž má dvě kola a zúčastnit se jí může kdokoli na světě. Přihlašování do první fáze bylo uzavřeno 31. března.

Předchozí výzvy a soutěže se zaměřovaly hlavně na minimalizaci odpadu a snižování jeho hmotnosti a objemu. Aktuálním cílem je vymyslet nové technologie pro recyklaci odpadu ve vesmíru.

Související články

Výběr článků

Načítám