Článek
Předmět NASA identifikovala jako zbytek materiálu vyřazeného v roce 2021.
Podobné vesmírné smetí zpravidla shoří při průletu atmosférou, někdy však jeho části doputují až k zemskému povrchu.
Případy, kdy takovéto předměty zasáhnou budovy nebo někoho zraní, jsou extrémně vzácné, napsal web Ars Technica, který se incidentem na Floridě podrobně zabýval.
Černá díra na Zemi. Úchvatný pohled na zatmění z oběžné dráhy
Vesmírný odpad zasáhl 8. března dům ve městě Naples. „Prosvištěl střechou a prošel skrz dvě podlaží,“ uvedl na sociální síti X jeho majitel Alejandro Otero. V době nárazu nebyl doma, ovšem jeho syn ano.
„Skoro to zasáhlo mého syna. Můžete, prosím, pomoct s tím, aby mě NASA kontaktovala?“ pokračoval Oterův příspěvek (sdílený níže).
Hello. Looks like one of those pieces missed Ft Myers and landed in my house in Naples.
— Alejandro Otero (@Alejandro0tero) March 15, 2024
Tore through the roof and went thru 2 floors. Almost his my son.
Can you please assist with getting NASA to connect with me? I’ve left messages and emails without a response. pic.twitter.com/Yi29f3EwyV
Vesmírná agentura pak předmět převzala a analyzovala v Kennedyho vesmírném středisku.
Ve stepi v Kazachstánu přistál modul s trojicí astronautů
Závěr je takový, že kovová hrouda vážící skoro tři čtvrtě kilogramu pochází z nákladu vyřazených baterií, které pozemní operátoři vypustili z ISS pomocí robotického ramene v březnu 2021.
Stárnoucí nikl-hydridové baterie byly tehdy nahrazovány novými lithium-iontovými bateriemi v rámci modernizace napájení na orbitálním komplexu.
NASA bude analyzovat, proč to neshořelo
„Agentura vyhodnotila, že odpad je sloupek z podpůrného letového vybavení NASA použitého k připevnění baterií na přepravní paletu,“ uvádí tisková zpráva.
NASA podle ní očekávala, že celý náklad vážící přes 2500 kilogramů v atmosféře shoří. Nyní bude analyzovat, proč se tak nestalo, a „podle potřeby“ upraví své postupy.
U čínské vesnice dopadly trosky z rakety a začaly hořet
O tom, zda agentura hodlá Oterovi vyplatit odškodné, se prohlášení nezmiňuje.
Ars Technica ve svém článku citoval odbornici, podle níž by muž mohl žalovat americkou federální vládu, případně vymáhat odškodné od cizího státu, pokud by se ukázalo, že jeho dům poškodil objekt pocházející ze zahraničí.