Článek
Již plně otestovaný teleskop nové generace za 10 miliard dolarů (cca 215 miliard Kč) je pomyslným nástupcem dosluhujícího, ale stále funkčního Hubbleova vesmírného dalekohledu (HST). Startovat bude z kosmodromu ESA v jihoamerické Francouzské Guyaně.
Společný projekt ESA, NASA a Kanadské kosmické agentury (CSA) umožní astronomům nahlédnout do historie vesmíru více než kdy dříve.
LAUNCH UPDATE: Together with @ESA and @Arianespace, we’re targeting Dec. 18, 2021 for launch of the world’s premier deep space observatory – our @NASAWebb Space Telescope.
— NASA (@NASA) September 8, 2021
🚀 Save the date for liftoff from Europe’s Spaceport in French Guiana: https://t.co/YLfgJFPRYW pic.twitter.com/15xuNbNkYj
Až aparát dosáhne svého finálního umístění na oběžné dráze kolem Slunce zhruba 1,5 milionu kilometrů od Země a začne pracovat, půjde o největší a nejvýkonnější dalekohled, jaký kdy byl do vesmíru vyslán, připomíná server The Daily Mail.

Velké zrcadlo teleskopu Jamese Webba
Teleskop se skládá z 18 šestiúhelníkových beryliových zrcadel o celkovém průměru 6,5 metru, jejichž polohu půjde ovládat ze Země. Pojmenován byl po Jamesi E. Webbovi, jenž byl ředitelem NASA v šedesátých letech, tedy v době, kdy vrcholily vesmírné závody USA a SSSR.
Hubbleův teleskop zpět v akci
V této souvislosti je třeba připomenout, že známý Hubbleův dalekohled se 17. července vrátil k plnému vědeckému provozu a nedlouho poté pořídil mj. dva pozoruhodné snímky neobvyklých galaxií. Činnost již stárnoucího dalekohledu byla po anomálii počítače pozastavena na měsíc.
Hubble byl vypuštěn do kosmu v roce 1990 a stal se klíčovým nástrojem při průzkumu vesmíru ze své oběžné dráhy 563 kilometrů nad zemským povrchem. Loni HST oslavil 30 let ve vesmíru. Během té doby jeho snímky přispěly k řadě významných objevů – umožnil studovat černé díry i vzdálené galaxie, pozorovat planety mimo sluneční soustavu či procesy hvězdotvorby, stejně tak objevit dříve neznámé měsíce kolem trpasličí planety Pluto.
„Hubbleovu vesmírnému dalekohledu přejme hodně dalších úspěchů. A to i když se blíží doba, a už ji počítáme na měsíce, kdy se do vesmíru vydá ještě výkonnější kosmický dalekohled: James Webb Space Telescope (JWST),“ naznačil nedávno pro Novinky Pavel Suchan z Astronomického ústavu AV ČR, že se s brzkým vypuštěním dalekohledu Jamese Webba už opravdu počítá.
Dříve bylo plánováno např. též na letošní březen či pak konec října, avšak kvůli koronavirové pandemii se musela akce odložit, a to vícekrát. Odkládalo se to ale i roky před covidem.