Článek
Cílem nových projektů je pochopit, jak se z Venuše stal „svět připomínající inferno“, píše NASA, ačkoli se toto vesmírné těleso v různých ohledech podobá Zemi. Vesmírný úřad uvádí, že Venuše mohla být kdysi první obyvatelnou planetou Sluneční soustavy, a to s oceánem a klimatem podobným Zemi.
„Je ohromující, jak málo toho o Venuši víme, ale výsledky těchto misí nám v součtu odhalí příběh planety od mraků na jejím nebi, přes sopky na jejím povrchu až po úplný spodek a její samotné jádro,“ prohlásil o chystaných misích vědec NASA Tom Wagner.
„Bude to, jako bychom tu planetu znovu objevili,“ dodal.
DAVINCI+ a VERITAS
Jeden projekt dostal název DAVINCI+. Od něj si Američané slibují poznatky o složení atmosféry a vhled do změn, kterými prošla, píše zpravodajský web Axios.
Druhá mise s označením VERITAS pak bude podle agentury Reuters snahou zmapovat povrch planety a zjistit, zda na Venuši dochází k pohybu tektonických desek a vulkanické aktivitě.
DAVINCI+ má zároveň pořídit snímky geologických útvarů – potenciálně srovnatelných s pozemskými kontinenty – na planetě ve vysokém rozlišení.
Obě iniciativy mají rozpočty okolo 500 milionů dolarů (přes deset miliard Kč).
„Doufáme, že tyto mise prohloubí naše chápání vývoje Země a toho, proč je dnes obyvatelná, zatímco jiné planety naši Sluneční soustavy nejsou,“ shrnul při středeční tiskové konferenci šéf NASA Bill Nelson, který v čele kosmického úřadu letos vystřídal svého předchůdce Jima Bridenstina.