Článek
Nedaleko rovníku Marsu dopadl 24. prosince 2021 meteorit o průměru mezi pěti a 12 metry, tedy zhruba desetinásobně větší než tělesa, která na Mars dopadají běžně. Jelikož atmosféra Marsu je zhruba stonásobně řidší než atmosféra Země, těleso v ní neshořelo a vytvořilo kráter o průměru zhruba 150 metrů.
„Byl to jeden z nejsilnějších dopadů, které jsme za 16 let mise zaznamenali,“ uvedla Liliya Posiolová z vesmírné technologické společnosti Malin Space Science Systems, která provozuje kamery na planetární sondě MRO (Mars Reconnaissance Orbiter) obíhající kolem Marsu.
Právě kamery na sondě MRO spatřily velké kusy ledu ve vzniklém kráteru a jeho okolí. Přítomnost ledu v tak malé hloubce pod povrchem vědce překvapila, jelikož meteorit dopadl relativně blízko rovníku Marsu, jedné z nejteplejších částí planety.
„Do míst poblíž rovníku chceme poslat i astronauty. A mít led přímo pod povrchem je úžasné, protože jej můžeme využít k přeměně na vodu, kyslík nebo vodík,“ vysvětlila ředitelka planetárního oddělení NASA Lori Glazeová.
Planetoložka z americké Brownovy univerzity Ingrid Daubarová dodala, že odhalení přítomnosti ledu v těchto místech také pomůže vědcům pochopit, jak se voda na Marsu uchovávala.