Článek
Podle vědců z USA i Evropy je zmenšování ledové plochy nejen v Arktidě důsledkem dlouhodobé globální změny klimatu, jak připomíná agentura Reuters.
„Nejmenší maximum” za 38 let
Obecně bývá mořského ledu kolem severního pólu nejvíce v měsících únoru a březnu po zimním mrznutí, nejméně pak v září na konci krátkého arktického léta. Loni v září byla tamní ledová plocha dokonce nejméně rozsáhlá od roku 2012. [celá zpráva]
Letošní maximum připadlo na 7. března. Jedná se však o nejnižší prokázané maximum za posledních 38 let, tedy za celou dobu satelitního měření.
K tomuto datu led pokryl oblast 14,42 miliónu kilometrů čtverečních. Je to o 97 tisíc kilometrů čtverečních ledu méně, než bylo předchozí nejnižší maximum z 25. února 2015.
Následuje Antarktidu
Systematické zmenšování ledové plochy v Severním ledovém oceánu patří k nejvýraznějším a nejviditelnějším příznakům klimatických změn.
I proto přišli letos v únoru jistí američtí vědci s poněkud bizarním nápadem na zmrazení oblasti, nicméně příliš proveditelný tento boj s táním ledovců asi nebude. [celá zpráva]
Stejná situace je i okolo jižního pólu. Rozloha ledu v Antarktidě dosáhla pro své letní období rekordního minima před měsícem.