Hlavní obsah

NASA jako Astronomický snímek dne zveřejnila kometu od českých astronomů

3:47
3:47

Poslechněte si tento článek

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) jako Astronomický snímek dne zveřejnil v neděli fotografii od dvou českých astronomů. Snímek nese název Mnoho ohonů komety G3 ATLAS, jeho autory jsou Martin Mašek z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR a Jakub Kuřák z Klubu astronomů Liberecka České astronomické společnosti.

Foto: Martin Mašek/FZÚ AV ČR, Jakub Kuřák/KaL ČAS

Snímek Mnoho ohonů komety G3 ATLAS

Článek

Kometa má na fotografii více ohonů. „Příčinou bylo sluneční záření, což způsobilo, že tam bylo tolik ohonů a boční ohony, které se projevují u mála komet a jsou vzácné,“ sdělil pro ČTK Kuřák.

Na dálku se českým astronomům pomocí jednoho ze sítě přístrojů FRAM podařilo zaznamenat a zpracovat detaily ve složitém ohonu komety C/2024 G3 (ATLAS) při jejím západu nad Chile nedaleko observatoře ESO Paranal.

Jak vyplývá z informací na webu, konkrétně Mašek 21. ledna večer po západu Slunce chilského času pořídil data, která poté Kuřák zpracoval.

„Kamera pořizuje snímky ve třech kanálech – červené, zelené a modré. Pro každý kanál bylo pořízeno 15 jednotlivých 10sekundových expozic, které jsme potom matematickou cestou sloučili do výsledného obrazu,“ popsal Kuřák.

Foto: Martin Mašek/FZÚ AV ČR, Jakub Kuřák/KaL ČAS

Mnoho ohonů komety G3 ATLAS

„Myslím si, že agentura NASA snímek vybrala, neboť jsme jedni z mála, kteří ji (kometu) zvládli vyfotografovat v takovém detailu a s několika ohony a strukturami v těch ohonech,“ zmínil dále.

Na „naší“ obloze maximálně do 18. ledna

Z českého území byla kometa na ranní obloze vidět do 12. ledna, 13. ledna byla na denním nebi a od 14. ledna na večerní obloze.

„Tato viditelnost trvala do 18. ledna, ale bylo to obtížné. Já ji naposledy zachytil z vyhlídky od Štrbského plesa po západu Slunce 16. ledna, od 19. ledna začala být krásně vidět na jižní polokouli a je až doposud,“ upřesnil pro Novinky astrofotograf z Fyzikálního ústavu Slezské univerzity v Opavě Petr Horálek, který navíc na tento tuzemský úspěch ve snímku dne NASA upozornil.

Zajímavostí je, že kometa C/2024 G3 přinesla úspěch českým astronomům již v první polovině ledna, když se do výběru Astronomického snímku dne NASA dostal také zmíněný Horálek. Kometa byla tehdy viditelná za úsvitu na severní polokouli.

Astronomický snímek dne NASA (APOD – Astronomy Picture of the Day) je prestižní ocenění, které každodenně vybere a doplní popisem tým editorů, kteří spolupracují s NASA. Mottem APOD je „Objevujte vesmír“. Vznikl v roce 1995.

Texty jsou překládány do 23 jazyků, včetně češtiny, o kterou se od roku 1999 stará Josef Chlachula. APOD sledují na sociálních sítích miliony lidí denně.

Mezi české fotografy, kteří se v minulosti objevili v tomto výběru, patří kromě Horálka např. Pavel Gabzdyl, Lukáš Veselý, Pavel Spurný, Miloslav Druckmüller, Pavel a Roman Cagašovi nebo Jaroslav Fous.

Za připomenutí ještě stojí, že Martin Mašek na Vánoce objevil kometu C/2024 Y1 (Mašek), první českou kometu po čtvrtstoletí.

Výběr článků

Načítám