Článek
Tiskový tajemník Astronomického ústavu Akademie věd ČR Pavel Suchan o tom informoval v neděli 31. prosince, nyní mimořádnost úkazu pro Novinky potvrdil.
Bolidy podle časového výskytu postupně letěly nad jižním Rakouskem, jihozápadním Polskem a nakonec i nad územím České republiky. Lidé je v Česku mohli zahlédnout hlavně tam, kde byla jasná obloha. Viditelné byly i přes velkou záři Měsíce krátce po úplňku.
„Výskyt tří takto jasných a nápadných bolidů, které nepatří k žádnému meteorickému roji a nemají žádnou vzájemnou souvislost, v rozmezí pouze čtyř hodin je hodně neobvyklý,“ poznamenal vedoucí bolidové sítě Pavel Spurný z Astronomického ústavu AV ČR, který o události referoval i na svém webu.
Superbolid nad Bavorskem. Astronomové vysvětlují, co se přesně stalo
Vyhodnocení informací od pozorovatelů, kteří bolidy viděli, a dat z přístrojů nějakou dobu trvalo. „Jednak byly bolidy za jednu noc tři, jednak naše přístroje poskytují 5000 měření za sekundu, a tak dat není zrovna málo,“ vysvětlil Suchan.
Přiletěly z různých směrů
Z 21 stanic Evropské bolidové sítě spravované Astronomickým ústavem bolidy zaznamenalo deset, většinou z ČR. Bolidová síť má stanice také na Slovensku, v Rakousku a Německu.
Měření tak umožnilo velmi přesně popsat jak cestu zemskou atmosférou všech tří bolidů, tak i jejich předchozí dráhu ve Sluneční soustavě. K Zemi přiletěly zhruba ve stejný čas, každý z poněkud jiného směru.
První meteoroid vážící přibližně jeden kilogram vstoupil do zemské atmosféry v 17:25 SEČ nad jihovýchodním Rakouskem. Druhý bolid začal svítit v 18:49 v oblasti Jeseníků severně od hranic ČR s Polskem, meteoroid vážil asi 330 gramů. Třetí z těles mělo hmotnost půl kilogramu, do zemské atmosféry vstoupilo krátce před 21:38 v oblasti na pomezí Vysočiny, jižních a středních Čech.
Jejich světelná dráha se pohybovala od pěti do téměř 12 sekund, hmota všech tří se za letu atmosférou spotřebovala a na zem z nich tak velmi pravděpodobně nedopadly žádné významné úlomky.
Významných bolidů detekovaných za loňský rok ve středoevropském prostoru uvádí ústav na webu – včetně tří posledních – celkem deset.
Je mezi nimi také mimořádně jasný meteor, tzv. superbolid, který prolétl koncem června nad Bavorskem a byl vidět i z tuzemska. Vážil sice zhruba 260 kg, ani z něj nicméně po explozi žádné meteority na zem zřejmě nedopadly, resp. nebyly nalezeny.
Meteoroid, meteor, meteorit, bolid
Dokud se drobná tělesa (větší se nazývají asteroidy) pohybují mimo zemskou atmosféru, nazývají se meteoroidy. Při vstupu do atmosféry meteoroid zaplane vlivem ionizace molekul jeho okolí. Takový efekt se pak nazývá meteor. Pokud je výjimečně jasný (hranice není pevně daná), nazývá se pak meteor bolid. Většina těchto těles ještě před dopadem shoří v atmosféře. Když však úlomky dopadnou na zem, nazývají se pak meteority.