Hlavní obsah

Nad Arktidou je rekordní ozonová díra

Londýn

Vědci z evropské služby Copernicus zaznamenali, že vrstva ozonu nad Arktidou se rekordně ztenčila, nad oblastí severního pólu se tak vytvořila neobvyklá ozonová díra. Vznik ozonových děr nad severním pólem přitom není obvyklý.

BEZ KOMENTÁŘE: Ozonová díra nad ArktidouVideo: includes modified Copernicus data (2020), processed by DLR/BIRA/ESA

Článek

Zatímco ozonová díra na jihu nad Antarktidou se vytváří každoročně během australského jara, ozonové díry nad Arktidou jsou vzácné. Naposledy zde k podobně silnému porušení došlo na jaře 2011.

Plasty v Brně stárnou rychleji než v Antarktidě

Věda a školy

Odborníci ze služby Copernicus pro monitorování atmosféry (CAMS) očekávají, že letos bude úbytek arktického ozonu ještě intenzivnější. Podle článku publikovaného v časopise Nature je nyní tato ozonová díra asi třikrát větší než celé Grónsko.

Měla by se opět zacelit

Ozonová vrstva chrání živé organismy na planetě před ultrafialovým slunečním zářením. Vyskytuje se ve vrstvě atmosféry nazývané stratosféra ve výšce 10 až 50 kilometrů nad zemí. Postupné narušování její tloušťky vedlo podle odborníků k nárůstu rakovinných, kožních a očních onemocnění i k dalším negativním důsledkům.

Podle Nature ale nynější ozonová díra nad Arktidou riziko pro zdraví nepředstavuje a v následujících týdnech by se měla zacelit.

Loni v Grónsku odtálo rekordních 600 miliard tun ledu

Věda a školy

Mrazivé teploty každoročně umožní nahromadění oblaků ve vysokých výškách nad jižním pólem. Prvky jako chlor a brom, které se do atmosféry dostávají například z chladicích zařízení, vyvolají na povrchu těchto oblaků chemické reakce, které ozonovou vrstvu rozrušují.

Nad Arktidou obvykle panují různorodější povětrnostní podmínky než nad Antarktidou, letošní silné proudění větrů ze západu ale způsobilo, že nad severním pólem vznikl vír vzduchu o velmi nízké teplotě. Ta umožnila vznik stratosférických oblaků a chemické reakce, při kterých ozon zaniká.

Související témata:

Související články

Na Antarktidě naměřili přes 20 stupňů

Zatímco v Česku se teplota pohybuje mírně nad nulou, na Antarktidě vědci naměřili historické maximum. Teplota se poprvé vyšplhala nad 20 stupňů Celsia. Vědci...

Výběr článků

Načítám