Článek
Americký úřad očekává, že by se bouře na planetě Zemi mohla začít projevovat ve středu v ranních hodinách. Je ale možné, že se opozdí.
„Pravděpodobně se bouře opozdí kvůli pomalému ‚provozu‘ slunečního větru a dodatečnému bouřkovému vanutí před ní,“ uvedla podle serveru vesmírná fyzička Tamitha Skov.
Sever The Weather Network uvedl, že by bouře mohla dorazit od 08:00 do 11:00 SELČ.
Nad Českem byly vidět polární záře i nová kometa
Pokud by však dorazila ještě za tmy, mohla by být v Česku vidět. Podle meteoroložky Dagmar Honsové se sice v noci očekává proměnlivá oblačnost, po půlnoci ale bude ubývat a převládat bude polojasno. „Nejméně oblačnosti bude od asi dvě hodiny do východu slunce,“ uvedla Honsová.
Příčinou bouře je koronární výtrysk hmoty (CME), který se uvolnil ze Slunce v neděli 21. července a právě se řítí k Zemi. CME s sebou přinese elektricky nabité atomy známé jako ionty, které při srážce se zemskou magnetosférou mohou vyvolat geomagnetickou bouři, vysvětluje Space.com.
Právě během geomagnetických bouří se ionty srážejí s plyny v zemské atmosféře a uvolňují energii ve formě světla, kterou poznáme jako polární záři neboli auroru borealis. Ta se může objevit jak na severní polokouli, tak i na jižní. Dočkat by se přitom mohla i Evropa včetně její střední části.