Článek
Jednání se uskuteční také za účasti ministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD), jejíž úřad musí učinit nezbytné systémové změny. Přizváni budou možná i zástupci resortů průmyslu a zemědělství, kterých se to také týká.
Nyní dílny ani pozemky nejsou plošně povinné, školy mají možnost volby. Některé mimo jiné z prostorových důvodů dílny zrušily. Sobotka považuje za podstatné, aby školáci tuto možnost měli.
„Je důležité, aby se upravil vzdělávací obor Člověk a svět práce. Musíme také modernizovat obsah, pokud jde o technické vzdělávání,” uvedl Sobotka.
Zvýšit zájem o řemesla
Po loňském Roce technického vzdělávání je letos vyhlášen Rok řemesel. Havlíček si od rozšíření dílen a jejich případného povinného zavedení pro všechny slibuje větší zájem dětí o řemesla.
Přibývá škol, které dílny obnovují nebo modernizují, uvedl premiér. „Potřebujeme, aby ministerstvo školství otevřelo možnosti i v rámci evropských fondů, aby mohly být financovány,” doplnil.
Havlíček vidí také možnou cestu ve spolupráci základních a středních odborných škol nebo učilišť. Odborné školy by mohly těm základním zapůjčit prostory pro praktickou výuku.