Článek
Pelhřimov se na první místo vyhoupl především díky vysokému podílu podnikatelů, nízké úrovni dlouhodobé nezaměstnanosti, nízkým nákladům na dluhovou službu a také úspěšnému čerpání dotací z Evropské unie.
Zasloužené první místo podtrhují rovněž značné kapitálové výdaje, jejichž výše potvrzuje dobré hospodaření radnice a snahu neustále investovat do dalšího rozvoje města a podnikatelského prostředí.
Komunikace s podnikateli
Humpolec, dlouhodobě nejlepší místo pro podnikání, který se stal vítězem výzkumu v letech 2008, 2013 a 2015, získal popáté v historii výzkumu Město pro byznys pomyslné stříbro.
Město tradičně patří k lokalitám s vysokým podílem podnikatelů a velkých zaměstnavatelů. Stejně tak může poskytnout dostatek kvalifikovaných zaměstnanců, protože nabízí vysoký podíl učňů a studentů v odborném vzdělávání.
„Základem je komunikace s podnikateli, vytváření infrastruktury a dobrého zázemí,“ komentoval druhé místo starosta Humpolce Jiří Kučera.
Třetí Jihlava je úspěšná především v čerpání dotací EU a také má vysoký podíl výdajů radnice na investice. Mezi silné stránky v oblasti podnikatelského prostředí patří zejména nejvyšší podíl právnických osob v kraji, druhý největší přírůstek obyvatel a třetí nejvyšší podíl studentů a učňů odborných škol.
Všechna tři nejlépe umístěná města v celorepublikovém výzkumu se vyznačují nízkou nezaměstnaností, vysokým podílem velkých firem, významným přírůstkem obyvatel a blízkostí dálniční sítě.