Článek
K výrobě použili šlechtěné pivní kvasinky modifikované pomocí enzymů. Mikroorganismy pak při štěpení jednoduchého cukru, glukózy, vytvářely něco podstatně cennějšího než jen běžný alkohol.
Podle týmu vedeného Johem Dueberem z Kalifornské univerzity v Berkeley je tak jen otázkou času, kdy bude spuštěna průmyslová výroba opiátů tímto způsobem. Velkoprodukce morfinu či kodeinu je prý na dosah.
Potvrdil to i mikrobiolog Vincent Martin z Univerzity Concordia v kanadském Montrealu. „Retikulin je rozhodující, protože od něj jsou kroky k získání morfinu pomocí kvasinek již popsány,“ řekl.
Všichni experti ale v komentáři připojeném ke studii varovali, že tento relativně snadný způsob výroby omamných látek lze snadno zneužít.
Hrozí šíření produkce
Morfin se nyní získává z máku pěstovaného ve velkém hlavně v Afghánistánu. Jeho produkce tam prudce vzrostla v době, kdy byl pod otevřenou západní kontrolou. Mák na opium se ale pěstuje i v Mexiku, Laosu a Barmě. Nový objev by produkci opiátů mohl značně decentralizovat a zlevnit.
„V zásadě každý, kdo by měl přístup ke kmeni těchto mikroorganismů a základní znalosti o fermentaci, by mohl s pomocí domácí sady k vaření piva množit kvasinky produkující morfin,“ varovali proto a vyzvali, aby šlechtěné kmeny pivních kvasinek podléhaly důsledné státní kontrole. Jinak by mohl počet uživatelů opia prudce vzrůst – už teď jich je asi 16 miliónů.
Dueber ale pochybuje, že administrativní omezení budou mít nějaký smysl. „Pokud se vědomosti o tom, jak vytvářet kvasinky na výrobu opiátů dostanou jednou ven, může to dělat v zásadě každý se základními znalostmi o molekulární biologii,“ řekl. Protidrogové týmy budou mít evidentně o velkou starost navíc.