Článek
Motor se podle zpravodajské stanice BBC proměnil v ohnivou kouli a z místa stoupal hustý dým. Před zkouškou bylo okolí rakety v souladu s bezpečnostními předpisy evakuováno, takže nikdo nebyl zraněn. Podle RFA během testu došlo k „anomálii“, jejíž příčinu bude třeba detailně prověřit.
Podobné zkoušky podle mluvčího základny slouží k tomu, aby se zabránilo katastrofám při ostrých startech.
Firma RFA chce být první společností, která vyšle raketu do vesmíru z nového kosmodromu na britském ostrově Unst (součást Shetlandských ostrovů).
Britský kosmodrom na Shetlandách získal povolení k prvním startům raket
Plánovaná zkouška devíti motorů byla součástí série testů před prvním startem. Před třemi měsíci proběhla první krátká zkouška úspěšně, motory tehdy běžely osm vteřin a pak byly vypnuty.
Shetlandy jsou souostroví a jedna ze 32 správních oblastí Skotska. Je to nejsevernější území Skotska, potažmo Spojeného království. Ostrovy s celkovou rozlohou 1468 km čtverečních leží na hranici Severního moře a Atlantiku. |
Bývalá základna britského letectva
Licenci pro základnu SaxaVord udělil loni v prosinci britský Úřad pro civilní letectví (CAA). Jedná se o první plně licencovaný kosmodrom v západní Evropě, odkud budou rakety schopny startovat vertikálně na oběžnou dráhu, informovala tehdy BBC.
We are absolutely thrilled to have been awarded our spaceport licence by the UK Civil Aviation Authority. Read on 👇for all the details.https://t.co/QWSWTVyATY pic.twitter.com/ciJgIvKaNG
— SaxaVord Spaceport UK (@SaxaVord_Space) December 17, 2023
Kosmodrom má povolení pro 30 startů ročně, které budou sloužit k vynášení družic a dalšího nákladu do vesmíru. O služby kosmodromu projevila zájem německá raketová firma HyImpulse, britská Skyrora či americká společnost Lockheed Martin/ABL Space Systems.
Vesmírné středisko SaxaVord funguje na místě dřívější základny britského letectva na ostrově Unst, který je nejsevernější částí Shetlandských ostrovů a nejsevernějším obydleným územím Spojeného království.
Základna po druhé světové válce sloužila jako radarová stanice, odkud se sledoval pohyb sovětských letadel. Armáda ji uzavřela v roce 2006, poté ji koupili noví majitelé, kteří už do výstavby investovali kolem 30 milionů liber (asi 855 milionů Kč).
Kosmodrom vlastní Frank a Debbie Strangovi, kteří mají se základnou velké plány.