Článek
Zveřejněná zpráva ukazuje, že v uvedeném období fond poskytl více než 114 milionů eur na překonání přechodného období a vyhledání nové práce pracovníkům ve 13 členských státech: Belgie, Dánsko, Finsko, Francie, Německo, Irsko, Itálie, Nizozemsko, Polsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko a Španělsko. Prostředky z EFG byly doplněny o dalších 94 milionů eur z vnitrostátních zdrojů.
Padesát procent našlo znovu práci
„V době omezených veřejných zdrojů poskytoval EFG podporu pracovníkům, kteří ztratili práci během hromadných propouštění vyvolaných globalizací nebo hospodářskou krizí. Díky adresné a cílené pomoci jsme pomohli překonat přechodné období do nalezení nové práce některým z nejzranitelnějších pracovníků a míra opětovného zaměstnání dosáhla úctyhodných 50 %,“ uvedla evropská komisařka pro zaměstnanost, sociální věci, dovednosti a pracovní mobilitu Marianne Thyssenová.
Globalizace postihuje hlavně lidi s nižší kvalifikací
EFG poskytuje finanční prostředky na konkrétní opatření, která mají pomoci propuštěným pracovníkům zlepšit jejich zaměstnatelnost a najít nové zaměstnání. Mezi podporovanými jsou často uchazeči o práci s nižší kvalifikací a znevýhodnění uchazeči, které globalizace postihuje především. Od začátku svého fungování v roce 2007 fond obdržel celkem 136 žádostí a v rámci pomoci téměř sto třiceti tisícům pracovníků bylo vyplaceno přibližně 550 milionů eur. Financovaná opatření zahrnují mimo jiné intenzivní a individualizovanou pomoc při hledání zaměstnání, různé druhy odborné přípravy a rekvalifikace a podporu pro zahájení podnikání.