Článek
„V sobotu 7. prosince 2024 ve 21:50 SEČ se planeta Jupiter ocitne v tzv. opozici se Sluncem. Bude tedy na opačné straně oblohy než Slunce, vycházet bude za soumraku, zapadat za rozbřesku, nejvýše nad obzorem bude o půlnoci. V této době bude Jupiter také nejjasnější, jelikož díky efektivnímu zpětnému rozptylu slunečného záření bude velkou část slunečního světla dopadajícího na jeho povrch ‚posílat‘ právě naším směrem,“ popsal Horálek.
Planetárního plynného obra bychom měli najít jako nepřehlédnutelný objekt vysoko nad jihovýchodním obzorem v souhvězdí Býka, a to podle Horálka i „v přesvětlených městech“.
Nejjasnější bude i ze všech objektů po většinu noci - večer jeho jasu v den opozice konkuruje pouze Měsíc a Venuše.
FOTO: Fascinující snímky Jupitera. Sonda se dostala i blízko měsíce Io
„Pokud na Jupiter zamíříte už malý dalekohled, případně navštívíte nejbližší lidovou hvězdárnu, budete odměněni pohledem nejen na zploštělý kotouček samotné planety (přičemž zploštění způsobuje rychlá rotace Jupiteru, okolo své osy se otočí za 9 hodin a 55 minut), ale také jasnými měsíci, které jej doprovázejí. V rovině okolo Jupiteru obíhají Io, Europa, Ganymedes a Callisto viditelné už v triedru,“ popsal dále odborník.
Ve větším dalekohledu pak podle něj odhalíme, že povrch plynného Jupiteru je pokryt rovnoběžnými tmavými a světlými atmosférickými pásy.
Počasí nevypadá dobře
Je nicméně otázkou, jestli nám vůbec nějaké pozorování Jupitera umožní počasí - předpovědi pro ČR v tomto ohledu optimistické nejsou.
„Vypadá to, že bude kompletně zataženo a na většině území se srážkami. Takže nejhorší možný scénář počasí,“ řekla na dotaz Novinek meteoroložka Dagmar Honsová.
Ale třeba se nějakým pozorovatelům oblohy poštěstí planetu spatřit…
V roce 2031 má k největší planetě Sluneční soustavy dorazit sonda JUICE
Za připomenutí stojí, že loni v dubnu odstartovala z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně evropská sonda JUICE (Jupiter Icy Moons Explorer), která tehdy vyrazila na celkem osmiletou cestu k Jupiteru a jeho ledovým měsícům. Využívá při ní gravitace Země, Měsíce i Venuše.
Na přístroji pro výzkum rádiových a plazmových vln se podílejí vědci a technici z Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd ČR. Navrhli a s významnou pomocí českého kosmického průmyslu postavili analyzátor elektromagnetických vln na slyšitelných kmitočtech. Odpovídají také za jeho řízení a zpracování získaných dat.
Technici z Astronomického ústavu AV ČR zase sestavili napájecí zdroj přístroje. Úkolem mise je prozkoumat místní systém a trojici ledových měsíců. Pomocí sondy se vědci pokusí zjistit, zda by na nich mohl existovat život.
Vesmírný ping-pong. Meziplanetární sonda JUICE se díky speciálnímu manévru přiblížila k Zemi
Meteorický roj Geminidy
Jak píše opavský Fyzikální ústav na svém webu, jasný Jupiter není posledním astronomickým úkazem v tomto roce. V noci ze 13. na 14. prosince nastane maximum meteorického roje Geminidy, konkrétně ve 2:00 SEČ. Radiant roje, tj. místo, odkud meteory na obloze zdánlivě vylétají, se nachází východně od dvou nejjasnějších hvězd souhvězdí Blíženců: hvězd Castor a Pollux.
Naneštěstí bude celou přehlídku poněkud rušit Měsíc, a tak meteorů uvidíme méně. Vyplatí se tedy vyhlížet zejména ve druhé polovině noci, konkrétně mezi půlnocí a 4. hodinou, kdy souhvězdí Blíženců vrcholí a roj je v maximu.
Přes svit Měsíce bude možné vidět alespoň jasné meteory, jejich frekvence by mohla být za těchto podmínek okolo 40 za hodinu.