Hlavní obsah

Na skok do vesmíru. S Blue Origin letěla i dcera prvního astronauta USA

Americká společnost Blue Origin miliardáře Jeffa Bezose vypustila v sobotu v 15:45 SEČ na pomyslnou hranici mezi zemskou atmosférou a kosmickým prostorem další turistickou misi. Krátkého letu se mezi šesti členy posádky účastní i Laura Shepardová Churchleyová, dcera prvního Američana ve vesmíru Alana Sheparda, po kterém je pojmenovaná raketa, která je vynese. Kapsle s turisty se po pár minutách úspěšně vrátila zpět.

Záznam: Do kosmu míří další vesmírní turistiVideo: Reuters

Článek

Start rakety New Shepard původně plánovaný na čtvrtek byl odložen kvůli nepřízni počasí na sobotu. Stroj se vznesl ze základny Van Horn v americkém Texasu.

„Předpokládaná dosažená výška letu je 105 až 110 kilometrů nad zemským povrchem, délka mise má být zhruba 11 minut,“ sdělil Novinkám tuzemský odborník Milan Halousek z České kosmické kanceláře a České astronomické společnosti.

Mezinárodně uznávaná pomyslná „hranice vesmíru”, tzv. Kármánova hranice, se nachází ve výšce 100 kilometrů. Z pohledu americké armády nicméně vesmír začíná 80,4 km vysoko.

Mezi neplatící pasažéry, hosty firmy Blue Origin, patří:

  • Laura Shepardová Churchleyová, dcera prvního amerického astronauta Alana Sheparda (1923-1998), vedoucí správní rady organizace Astronaut Scholarship Foundation, která vybírá peníze a poskytuje mentoring VŠ studentům a učitelům zaměřeným na technické obory
  • Michael Strahan, bývalý profesionální hráč amerického fotbalu a americká televizní celebrita, moderátor pořadu „Good Morning America“

Platící pasažéři:

  • Dylan Taylor, předseda představenstva a generální ředitel společnosti Voyager Space Holdings, zaměřující se výhradně na vesmírný průmysl
  • Evan Dick, investor, majitel společnosti Dick Holdings, která působí v oblasti podnikového managementu a řízení
  • Lane Bess, ředitel a zakladatel rodinného fondu Bess Ventures, společnosti poskytující investiční a marketingové služby a služby strategického řízení
  • Cameron Bess, jeho syn - jde tak o prvního rodiče s dítětem současně na stejném kosmickém letu

Třetí pilotovaná mise suborbitálního nosiče New Shepard (NS-19) poprvé probíhá s šesti osobami na palubě.

„Na New Shepardu poletí originální Shepard,” glosovala to s úsměvem Laura Shepardová Churchleyová.

Druhý v kosmu, pátý na Měsíci

Nosič New Shepard je pojmenován právě po Alanu Shepardovi, který se na svůj historický suborbitální let v lodi Freedom 7 vydal 5. května 1961 a stal se po Juriji Gagarinovi druhým člověkem v kosmickém prostoru – avšak nikoli na oběžné dráze.

Před 60 lety nahlédl do vesmíru první Američan. Vše je OK, hlásil Alan Shepard

Historie

Stal se také pátým člověkem, který kráčel po Měsíci – v roce 1971 působil v roli velitele mise Apollo 14, kdy se pro veřejnost proslavil zejména odpalem golfových míčků na lunárním povrchu.

Před 50 lety přistála mise Apollo 14 na Měsíci. Astronaut Shepard si tam zahrál golf

Historie

Čtyřiasedmdesátiletá Churchleyová měla v plánu vzít na tento aktuální „vesmírný skok“ různé upomínkové předměty na svého otce – např. stříbrný dolar, který měl v roce 1971 s sebou na Měsíci, a jeho prsten z Námořní akademie

Dále smaltované malé přívěsky mise Apollo 14 a opálový přívěsek, který od něj dostala po jeho měsíčním letu.

V devadesáti do vesmíru. Kapitán Kirk se životní výzvy nezalekl

Lifestyle

„Rovněž kousek tepelného štítu lodě Mercury MR-3 Freedom-7, ve které uskutečnil Alan Shepard svůj první balistický skok v roce 1961 a který měl s sebou poté i na Měsíci. A také americkou vlajku, která byla na Měsíci, nebo několik golfových míčků,“ doplnil Halousek.

Související články

Miliardář Bezos dobyl hranici vesmíru

Americká firma Blue Origin se zařazuje mezi soukromé společnosti schopné dopravovat do kosmu lidi. Po 15. hodině SELČ odstartovala její raketa New Shepard...

Výběr článků

Načítám