Článek
První stupeň rakety se po několika minutách vrátil a bez potíží přistál v Atlantském oceánu na plošině firmy SpaceX jménem Of Course I Still Love You („Samozřejmě tě stále miluji“).
Druhý stupeň rakety na určené oběžné dráze nejprve vypustil družice SkySat společnosti Planet, která se věnuje snímkování Země. Podle agentury AP se jednalo o užitečný doplňující náklad. Krátce po sobotním poledni našeho času následovaly družice Starlink.
All three @planetlabs SkySats have deployed pic.twitter.com/Auonr5yalp
— SpaceX (@SpaceX) June 13, 2020
Šlo již o 87. let typu rakety Falcon 9 od toho premiérového v červnu 2010. Letos tento nosič zamířil do vesmíru s nějakým nákladem podesáté.
Musk vyslal na oblohu dalších 60 družic Starlink
Nebude družic až příliš?
Počet satelitů Starlink chce SpaceX rychle zvyšovat – letos plánovala s družicemi startovat každé dva až tři týdny, což ale kvůli odkladům způsobeným mimo jiné špatným počasím není snadné.
Falcon 9 launches 58 Starlink satellites and 3 @planetlabs Skysats to orbit before returning to Earth and landing on a droneship pic.twitter.com/K6OjgJQZfv
— SpaceX (@SpaceX) June 13, 2020
Od května 2019 se v kosmu ocitlo už 538 družic Starlink. Cílem společnosti je do poloviny roku dosáhnout operačního provozu zaměřeného na zpřístupnění internetu v Kanadě a v části Spojených států - a příští rok ve zbytku světa.
Přes Muskovy družice neuvidíme blížící se asteroid, varují astronomové
Prozatímní výsledný plán počítá s rozmístěním asi 12 tisíc družic. SpaceX ale uvažuje o pozdějším rozšíření sítě na celkem 42 tisíc satelitů. Musk je kvůli tomu terčem kritiky od astronomů, podle kterých takové množství satelitů znesnadní pozorování oblohy, navíc to může i zvýšit koncentraci tzv. kosmického smetí.