Článek
Dalších 60 Starlinků chtěla SpaceX vypustit už ve středu, ovšem nepovedený úterní návrat prvního stupně má za následek odklad dalšího startu. Nový termín zatím neznáme, píše server SpaceFlight Now.
Deployment of 60 Starlink satellites confirmed pic.twitter.com/apZ7oTOvNk
— SpaceX (@SpaceX) February 16, 2021
Aktuálně by podle dosavadních propočtů zmíněného serveru mělo kolem Země už kroužit 1145 družic Starlink. Hlavním cílem projektu je dostupnější vysokorychlostní přístup k internetu po celém světě, zejména ve venkovských a odlehlých oblastech.
Až 30 tisíc satelitů?
SpaceX původně počítala s 1440 satelity, ale již získala souhlas pro 12 tisíc aparátů, a dokonce uvažuje o pozdějším rozšíření sítě využívající až 30 000 družic. Dosavadní testování této satelitní internetové služby podle společnosti ukázalo, že je spolehlivá. K dispozici ji už má ve Spojených státech a v zahraničí více než 10 tisíc uživatelů.
Vesmírný rekord. Firma SpaceX využila již posedmé stejný stupeň Falconu
Muskova firma sdělila, že minulý týden začala přijímat objednávky zájemců o Starlink. Za připojení k širokopásmové službě účtuje 99 dolarů (cca 2100 korun). Anténa a modem Starlink bude zákazníky stát 499 dolarů (10 700 Kč) a dalších 50 dolarů (1100 Kč) doprava a instalace. Pravidelné měsíční poplatky pak vyjdou na 99 dolarů.
Raketový stupeň žuchl do vody
Dvoustupňový Falcon 9 v úterý jako v předchozích případech odstartoval z vesmírného střediska na Mysu Canaveral. První stupeň poté, co vystoupal do stanovené výšky, odpojil se a přenechal druhému stupni, aby družice úspěšně uvedl na stanovenou předběžnou orbitu, zamířil zpět k Zemi, aby přistál na plující plošině „Of Course I Still Love You” v Atlantském oceánu.
Manévr se však ze zatím neznámých důvodů nezdařil a první stupeň rakety skončil ve vodě.
Dva základní moduly stanice Gateway dopraví k Měsíci SpaceX, rozhodla NASA
Firma má nyní k dispozici šest prvních stupňů raket Falcon 9. Z toho tři jsou určené pro budoucí mise americké vesmírné agentury NASA a pro americké kosmické síly. V dubnu poletí Crew Dragon s další posádkou k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). V červenci pak budou následovat starty se satelitem GPS a se sondou NASA k měsíci planetky Didymos v rámci testu DART.
USA a Evropa společně vystřelí na asteroid, zkusí ho vychýlit z dráhy
SpaceX se snaží opětovným využíváním nosičů výrazně zlevnit lety do vesmíru a také zvýšit jejich frekvenci. Společnosti se od zahájení této praxe do dnešního nezdaru podařilo 74 přistání s prvními stupni, které se opětovně úspěšně využily ve více než 50 případech. Nynější start byl pátým letošním letem Falconů 9.
Prototyp rakety Starship při testovacím letu opět explodoval
Loni SpaceX provedla rekordních 26 letů s nákladem do vesmíru a letos chce tento rekord podle serveru Space.com zvýšit na 40.