Článek
Objevená trpasličí planeta je od Slunce asi osmdesátkrát dál než Země. Na objev, který vědci zveřejnili v prestižním britském časopisu Nature, upozornila agentura DPA.
2012 VP113 má průměr téměř 450 kilometrů a svou oběžnou dráhu má ještě asi o 600 miliónů kilometrů dál než dosud nejvzdálenější trpasličí planeta Sedna. Autoři studie Chadwick Trujillo z hvězdárny Gemini na Havaji a Scott Sheppard z vědeckého ústavu Carnegie ve Washingtonu navíc vypočítali, že se v oblasti Oortova oblaku může nacházet ještě asi 900 dalších těles s průměrem větším než 1000 kilometrů.
„Některé z těchto objektů by svou velikostí mohly konkurovat dokonce Marsu nebo Zemi,” uvedl Sheppard. „Hledání těchto vzdálených objektů by mělo pokračovat, protože nám prozradí hodně o tom, jak vznikla naše sluneční soustava,” vysvětlil vědec.
Hypotéza o planetě Nibiru
Teorie o existenci další velké planety na okraji solárního systému připomíná legendu o bájné planetě Nibiru. Babyloňané tímto jménem označovali nejspíš Jupiter spojený s bohem Mardukem.
Existují ale mysteriózní hypotézy, podle nichž je Nibiru skrytou planetou, která obíhá střídavě kolem dvou hvězd, naším Sluncem a jiným tělesem, které je chladné a nachází se mimo sluneční soustavu. Tuto myšlenku zpopularizoval původem ázerbájdžánský spisovatel Zecharia Sitchin, podle kterého Nibiru, velká asi jako Saturn, vstupuje do soustavy jednou za 3600 let a pocházejí z ní obří bytosti (sumerští Anunnaki, bibličtí Nefilim), které v minulosti manipulovaly s lidskou DNA.
Vědci se ovšem k takovým konstrukcím staví krajně odmítavě.