Hlavní obsah

Na obloze můžeme pozorovat nejvýraznější kometu od roku 1997, už má přát i počasí

Na večerní říjnové obloze se z pohledu pozorovatele ze severní polokoule objevila dlouho očekávaná kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS). Co se týká pozorování z našeho území, koncem minulého týdne sice počasí ještě většinově nepřálo, nyní už se ale situace značně vylepšuje. Viditelnost komety očima skončí zhruba za jeden až dva týdny, jelikož se vzdaluje od Země i od Slunce a rychle slábne.

Vzácná kometa C/2023 A3 nad Severní MakedoniíVideo: Reuters

Článek

Než zkusíte štěstí při snaze „chytit“ kometu naživo, můžete se pokochat fotkami níže a třeba i aktuálními časosběrnými záběry pořízenými z oblasti Severní Makedonie, které zprostředkovala agentura Reuters. Jedná se o úvodní video tohoto článku výše.

„Kometu lze vyhlížet zatím jen za soumraku triedrem, v průběhu stmívání se pak dá sledovat už i pouhýma očima. K pozorování je přitom zapotřebí kromě jasného počasí dokonale odkrytý západní obzor,“ upozornil popularizátor astronomie a fotograf Petr Horálek na webu Fyzikálního ústavu Slezské univerzity v Opavě.

Foto: Jakub Černý, Společnost pro meziplanetární hmotu

Fotografie komety ze 13. října mezi mraky od obce Praskačka zhruba odpovídá tomu, jak kometu můžeme spatřit pouhým okem na obloze bez přímých světelných zdrojů.

Jak v úterý sdělila Novinkám meteoroložka Dagmar Honsová, „počasí bude fajn“. „Zejména v první polovině noci, kdy bude jasno až polojasno. Ve druhé polovině noci se už budou tvořit mlhy nebo nízká oblačnost. Toto počasí vydrží nejméně do konce týdne,“ informovala.

Kolem Země prolétá v sobotu jasná kometa, viditelná bude pouhým okem

Věda a školy

„Ač bylo jasné, že kometa bude vidět pouhým okem, samotná jasnost komety ještě neříká nic o jejím vzhledu na obloze. Ten závisí především na jasnosti ohonu a zde panovala velká nejistota, jak moc bude dlouhý či výrazný. První pozorování ovšem potvrdila, že se jedná o nejvýraznější kometu, kterou můžeme na severní polokouli pozorovat od roku 1997, kdy oblohu zdobila kometa Hale-Bopp,“ konstatoval Jakub Černý ze Společnosti pro meziplanetární hmotu při České astronomické společnosti.

Kometu, kterou už lze vyfotit i mobilem, v těchto dnech podle webu České astronomické společnosti vyhledáme poměrně snadno: stačí najít místo s dobrým výhledem k západnímu obzoru a dívat se nad místo, kde zapadlo Slunce a trochu mírně doleva.

Foto: Petr Horálek/Stellarium/FÚ v Opavě

Poloha komety C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS na večerní obloze do 22. října 2024 vždy po 19. hodině SELČ

Na ještě světlé modré obloze je dobré zkusit kometu hledat triedrem a kochat se, jak se postupně vynořuje její ohon. Vpravo od komety můžeme najít jasnou hvězdu Arcturus a ještě více k severu obrazec Velkého vozu. Nízko nad jihozápadním obzorem je také jasná planeta Venuše.

Přibližně 1–2 hodiny po západu Slunce můžeme kometu pozorovat nízko nad obzorem v místech, kde předtím zapadalo Slunce, nalevo od jasné hvězdy Arcturus, i právě pouhým okem.

Foto: Petr Horálek/FÚ v Opavě

Snímek komety C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS ze slovenského Sabinova za soumraku nízko nad západním obzorem 12. října 2024

Protichvost a vějíř

Kometu zdobí podle Petra Horálka až cca 20 stupňů dlouhý ohon, přičemž na snímcích, ale i při pohledu triedrem kometa ukazovala dost výrazný protichvost. Takzvaný protichvost, namířený opačným směrem než vlastní kometární ohon, je u komet pozorovaný poměrně výjimečně.

Česko má absolutního vítěze mezinárodní juniorské astronomické olympiády

Věda a školy

U této komety můžeme podle Jakuba Černého vidět i další zajímavost: zatímco kometa vychází na večerní obloze, na ranní obloze se stále daří fotit její prachový ohon. To bylo způsobeno tím, že 9. října kometa prošla téměř přesně mezi Zemí a Sluncem. Prachový ohon se za kometou roztahuje do tvaru „vějíře“ a vlivem této geometrie se díváme na vějíř shora. Jeden okraj vějíře je již na večerní obloze a míří od Slunce, zatímco jeho hrana se táhne přes kometu k Slunci.

Foto: Martin Mašek, Fyzikální ústav AV ČR, Česká astronomická společnost

Fotografie komety Tsuchinshan-ATLAS z večera 14. října: pořídil ho teleskop FRAM na kanárské La Palmě, kde s ním na dálku operuje Fyzikální ústav AV ČR v rámci projektu Cherenkov Telescope Array. Na snímku je dobře vidět i tzv. kometární protichvost.

A jaký je vlastně rozdíl mezi pojmy „protichvost“ a „vějíř“? „Protichvost míří přímo ke Slunci, zatímco ten vějíř je projekce běžného ohonu směřujícího od Slunce,“ vysvětlil pro Novinky Pavel Suchan z České astronomické společnosti a Astronomického ústavu Akademie věd ČR.

„K Zemi se kometa Tsuchinshan-ATLAS nejvíce přiblížila 12. října odpoledne, a to na vzdálenost necelých 71 milionů kilometrů. Od Země se tedy kometa už jen vzdaluje a bude pozvolna slábnout,“ dodal Horálek.

„Zároveň je třeba zmínit, že média často uvádějí chybný údaj, že tato kometa má periodu 80 tisíc let. Ve skutečnosti se jedná o novou kometu z Oortova oblaku, což znamená, že v blízkosti Slunce je úplně poprvé, a podle aktuální dráhy ji gravitace planet po tomto průletu nasměruje na mezihvězdnou dráhu – tedy ji vystřelí do mezihvězdného prostoru, ze kterého se už nevrátí,“ upřesnil Černý.

Kometa Tsuchinshan-ATLAS

Donedávna prakticky neznámá vlasatice poprvé v lednu 2023 uvízla v zorném poli detektorů Observatoře na Purpurové hoře v čínském Nankingu (Tsuchinshan znamená transkripci názvu observatoře), v únoru pak jihoafrického robotického dalekohledu pro vyhledávání blízkozemních planetek systému ATLAS (z angl. Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System). Odtud její poněkud krkolomný název C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS).

zdroj: Česká astronomická společnost

Silná polární záře kouzlila na obloze. Zachytili ji z Česka i z oběžné dráhy

Věda a školy

Výběr článků

Načítám