Článek
Kosmonauti následně vstoupili na palubu stanice a setkali se se třemi členy mise Šen-čou 14. Agentura Reuters k tomu napsala, že „šest čínských astronautů ve dvou misích absolvuje historické setkání ve vesmíru“.
„Posádku na stanici teď tvoří Čchen Tung, Liou Jung, Cchaj Sü-če, Fej Ťün-lung, Teng Čching-ming a Čang Lu. Společně na stanici stráví minimálně týden, než se členové mise Šen-čou 14 (první tři jména - pozn. red.) vrátí na Zemi,“ popsal odborník na kosmonautiku Michal Václavík z České kosmické kanceláře a Fakulty strojní ČVUT v Praze.
(3/3) Společně na stanici stráví minimálně 1 týden. Posádku stanici aktuálně tvoří Čchen Tung, Liou Jung, Cchaj Sü-če, Fej Ťün-lung, Teng Čching-ming a Čang Lu. Posádka Šen-čou 15 bude na stanici přibližně půl roku. V kosmu je aktuálně 13 osob (to není rekord). pic.twitter.com/dEQFy64VSc
— Michal Vaclavik (@Kosmo_Michal) November 30, 2022
Posádka Šen-čou 15, Fej Ťün-lung, Teng Čching-ming a Čang Lu, bude na stanici přibližně půl roku. Václavík připomněl, že v kosmu je v součtu s osazenstvem Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) aktuálně 13 osob.
Modul Orion vytvořil nový rekord ve vzdálenosti od Země. Překonal Apollo 13
Jak uvedla agentura Reuters - s odkazem na čínská státní média - již v úterý, příletem lodi Šen-čou 15 se zároveň završila poslední fáze konstrukce čínské vesmírné stanice.
Na konci října se k čínské stanici připojil třetí a poslední modul, což byl rovněž jeden z posledních kroků ve více než desetiletém úsilí Číny o udržení stálé přítomnosti na orbitě. Stanice po nynějším připojení vesmírné lodi dosáhla maximální velikosti, na které zůstane do odletu současné posádky.