Článek
„Technologický 1U CubeSat BDSAT-2 byl necelou hodinu po startu nosné rakety Falcon 9 úspěšně uvolněn na oběžnou dráhu. Stal se 12. českou (či československou) družicí. Se svojí hmotností 1172 gramů pomohl dosáhnout celkové hmotnosti českých družic rovnající se 300 kg,“ shrnul na Twitteru specialista na kosmonautiku Michal Václavík z České kosmické kanceláře a Fakulty strojní ČVUT v Praze.
Na nanodružici spolupracovala firma BD SENSORS z moravských Buchlovic, český start-up Spacemanic a vědci z brněnského univerzitního centra CEITEC a Vysokého učení technického (VUT) v Brně.
„Družice BDSAT-2 je na oběžné dráze a už vysílá. Čekáme na zachycení prvních datových paketů na pozemní stanici,“ informoval nejprve v úterý na Twitteru Jan Spratek z Hvězdárny a planetária hl. m. Prahy.
Proč může kosmické počasí zapříčinit výpadky navigací? Na výzkumu se podílel i český fyzik
„Z nanosatelitu už dorazila první data,“ konstatoval pak ve středu CEITEC (Středoevropský technologický institut).
A je to 🚀 Raketa Falcon 9 společnosti @SpaceX včera úspěšně vynesla nanosatelit BDSAT-2, na kterém spolupracovali specialisté z BD SENSORS, @spacemanictech a vědci z @CEITEC_Brno a @VUTvBrne 👏🏻 Z nanosatelitu už dorazila první data 🛰 https://t.co/Hzubpsw9Th
— CEITEC (@CEITEC_Brno) January 4, 2023
Odborníci z BD SENSORS na svém malém satelitu konkrétně plánují testovat tlakový senzor v prostředí kosmu. Rovněž půjde o zařízení, které bude vysílat pro radioamatéry, informovala nedávno na svém webu Česká astronomická společnost.
Do vesmíru odstartoval „loutkonaut“ Hurvínek. Jeho družice žije
Raketový stupeň už 15krát úspěšně přistál
Podle agentury AP šlo o první misi americké vesmírné společnosti SpaceX miliardáře Elona Muska v roce 2023.
Falcon 9’s first stage has landed on Landing Zone 1 pic.twitter.com/j6243ROlgY
— SpaceX (@SpaceX) January 3, 2023
Příslušný první stupeň rakety Falcon, nyní již patnáctkrát použitý, zdárně dosedl na přistávací plochu 1 na mysu Canaveral v USA.