Hlavní obsah

Na Mezinárodní vesmírnou stanici poletí svatební šperk i polské pirohy

3:29
3:29

Poslechněte si tento článek

Varšava

Svatební náhrdelník, polské pirohy a snímek prvního maďarského kosmonauta. To vše bude součástí osobní výbavy, kterou si na jaře s sebou vezmou astronauti na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) v rámci komerční, ale tentokrát nikoli primárně „turistické“ mise Axiom 4.

Foto: Czarek Sokolowski, ČTK/AP

Tři ze čtyř členů blížící se mise Axiom 4: zleva Peggy Whitsonová, Sławosz Uznański-Wiśniewski a Tibor Kapu

Článek

Na čtvrté misi soukromé firmy Axiom Space se čtyřmi členy posádky se významně podílejí americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) i Evropská kosmická agentura (ESA).

Mise odstartuje na raketě Falcon 9 a v kosmické lodi Crew Dragon od společnosti SpaceX z Floridy nejdříve letos na jaře. Velet bude bývalá astronautka NASA Peggy Whitsonová a pilotem bude astronaut Indické organizace pro kosmický výzkum (ISRO) Šubhánšu Šukla. Jako dva specialisté mise poletí záložní astronaut ESA Sławosz Uznański-Wiśniewski z Polska a Tibor Kapu z Maďarska.

Po připojení k orbitálnímu komplexu zde privátní astronauti stráví až 14 dní, během kterých budou provádět náplň své mise – vědecké, popularizační, ale i komerční aktivity, připomíná internetový časopis Kosmonautix.

Astronauti ze soukromé mise Ax-3 se vrátili z ISS, přistáli v oceánu

Věda a školy

Jak informovala agentura AP, tři z astronautů měli ve středu tiskovou konferenci, na níž uvedli, že si užívají výcvik na cestu do vesmíru a zároveň připravují experimenty v oblastech technologií a medicíny, které budou provádět během doby strávené na ISS.

I když se jedná o soukromě provozovaný vesmírný let, čtvrtá orbitální mise Axiomu tak skutečně není jen turistická operace. Kromě velitelky Whitsonové, která nyní pracuje pro Axiom Space, jsou všichni pasažéři astronauty svých příslušných národních vesmírných programů, přičemž Uznański-Wiśniewski je tedy i astronaut ESA, upřesnil server The Register.

Předměty s osobním a národním významem

Šéf ESA Josef Aschbacher zdůraznil, že vesmírný výzkum je „strategický“ z mnoha důvodů, včetně bezpečnosti. Na vesmírnou stanici si astronauti vezmou i předměty s osobním a národním významem.

Americká astronautka Whitsonová, která má s vesmírným cestováním bohaté zkušenosti, si na stanici vezme svůj svatební náhrdelník a snímky posádky a své rodiny.

Polák Uznański-Wiśniewski si s sebou vezme polské pirohy, básně nositelky Nobelovy ceny Wislawy Szymborské, hudbu od skladatele Fryderyka Chopina, kus jantaru, sůl z historického solného dolu Wieliczka a malou polskou vlajku, kterou měl v roce 1978 na skafandru první polský kosmonaut Miroslaw Hermaszewski.

Maďar Kapu si na ISS vezme snímek prvního maďarského kosmonauta Bertalana Farkase, který v roce 1980 na oběžné dráze strávil necelých osm dnů, rodinné fotografie a maďarskou vlajku.

Ind Šubhánšu Šukla se středeční tiskové konference ve varšavském Koperníkově vědeckém centru nemohl zúčastnit.

Český pilot Aleš Svoboda zdárně dokončil první fázi astronautského výcviku ESA

Věda a školy

Musk: Trump požádal o co nejrychlejší návrat trosečníků z ISS

Amerika

Související články

Výběr článků

Načítám